Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Halaçoğlu çıldırdı

31.10.2009 16:06
Tarihçiler canlı yayında kavga etti. Halil Berktay'ın sözlerine sinirlenen Yusuf Halaçoğlu, "İspat edemezsen namussuzsun, şerefsizsin" diye konuştu.
Balçiçek Pamir'in sunduğu Söz Sende programında kavga çıktı. Habertürk'ün konuğu olan Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil Berktay'ın "devlet tarihçisi, avukat tarihçi" sözlerine sinirlenerek yayına telefonla bağlanan eski Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu "Türk milliyetçisiyim, senin gibi Rum milliyetçisi değilim" dedi. Tansiyonun yükseldiği programda, Berktay'ın kendisi hakkında gazetelere iftira faksları yolladığı iddiasına da çok sert cevap veren Halaçoğlu "İspat edemezsen namussuzsun, şerefsizsin" diye konuştu.

Y.H: Tarih avukatı olduğum ifade edilmiş. Avukatlıkla tarihçiliği birbirinden ayırt edemeyecek insanlar varsa söyleyebileceğim herhangi bir şey yok. Elifi gören görmeyen bilimadamı olduğunu zannediyor. Herkes kendisinin nasıl doçent olduğunu, hangi branştan doçent olduğunu söylesin. Kendisine çok güveniyorsa sizin Karşıt Görüş programınızda bir araya gelelim.

H.B: Ben vaktim olmadığı için değil Yusuf Halaçoğlu'nun kişisel dürüstlüğüne güvenim olmadığı ve benim hakkımda Ermeni örgütlerinden para aldığım yönünde yalan yanlış, imal edilmiş bir metni çeşitli gazetelere şahsen faksladığını bildiğim için, bu kadar gerçekten uzak, bu kadar samimiyetsiz bir insanla bilim namusum icabı birlikte oturmak zul olduğu için o programa katılmayı reddettim.

Y.H: Peki bunu ispat edemezseniz namussuzluğu siz kabul ediyor musunuz? Namussuzsunuz eğer ispat edemezseniz.

H.B: Ben bunun kesin doğru olduğunu biliyorum. Gazetelere gelen faksı gören çok sayıda gazeteci arkadaşlarım vasıtasıyla biliyorum, Türk Tarih Kurumu'ndan geliyor dediler. Bu araçlara tevessül ettiniz. Irkçılıktan da hayli payını alan bir Türk milliyetçisi olarak konuşuyorsunuz.

Y.H: Tabii ki; Türk milliyetçisiyim, Rum milliyetçisi değilim sizin gibi. Seni kendi seviyeme çıkarmak istemediğim için tabii ki; tartışmam ama hem bilimadamı olduğunuzu söylüyorsunuz hem de söyledikleriniz bilim adamına yakışmıyor. Siz gerçekten bu işi bilmeyen, araştırma yapmasını da bilmeyen, sadece başkasından aldığınız bilgilerle konuşan, bunu da konuşmalarınızla ispat eden nitelikte bir insansınız.

B.P: Sayın Halaçoğlu, sayın Berktay'ın bir iddiası var, gazetelere faks gönderildiği yönünde...

Y.H: İspat edemezse şerefsizdir, madem gazetelere böyle bir şey gönderildiğini öğrendi, bunları mahkemeye verseydi.

H.B: Bence Yusuf Halaçoğlu'nun nerede durduğu, nereden kaonuştuğu, objektif tarihçilik iddialarının esamesinin okunmayacağı zaten şu tavrından ortaya çıkmıştır.

Y.H: Bir bilimadamı başka bir adamının ardından kendisi yokken bu şekilde konuşmaz. Ben sizin programınıza çıktım hiç kimseye hakaret etmedim. Kendisine güveniyorsa, madem ben bu kadar bilgisizim, bu kadar yanlış şeyler söylüyorum, o zaman çıksın belgeyle beni bilim alemine rezil etsin. Eğer bunu yapamayacaksa o zaman hiç konuşmasın. Çok ayıp bir şey yaptığı.

B.P: Gerçekten sadece tarihi konuları tartışmak istemez misiniz?

H.B: Ben bu insanları ciddi ve dürüst bilim insanları olarak görmüyorum. Türkiye'de devri, modası geçmiş ve hükümetin, devletin de modası geçtiğini çok iyi gördüğü 19. yüzyıl tarzı milliyetçi, devletçi tarihçilik vardır. Türkiye'de Ermeni sorununda yaşadığımız sıkıntınız sebebi de ikiyüzlü bu söylemdir. Artık modalarının geçmiş olmasının öfkesini yaşadıklarına tanık oluyoruz.

Bu haber toplam 2018 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri