Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Halk düşmanlığı ve sosyal demokrasi?

02 Mayıs 2008 / 08:29
Halk düşmanlığıyla sosyal demokrasiyi nasıl bağdaştırıyorsunuz?
TBMM Genel Kurulu, dün CHP'li milletvekilleri ile Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay arasında ilginç bir tartışmaya sahne oldu.

CHP'de bir dönem genel sekreterlik yapan Günay, anamuhalefete mensup milletvekillerinin sataşmalarına sert çıktı. CHP'li vekillerin parti yönetimine girmek için kendisine laf attığını savunan Günay, sosyal demokrasi dersi verdi: "Hiç mi hoşgörüden nasibi olmayan bir gelenekten geliyorsunuz? Anlayamıyorum. 2002 yılında kurulmuş, sizin Parlamento dışında kaldığınız bir seçimde yüzde 34 oy almış, 2007 yılında yedi düvele karşı yüzde 47 oy almış bir siyasi partiyi töhmet altında bırakmaya çalışıyorsunuz. Aynaya bakın bir kere, aynaya bakın. Halk düşmanlığıyla sosyal demokratlığı nasıl bağdaştırıyorsunuz? Milli irade karşıtlığıyla sosyal demokrasiyi nasıl bağdaştırıyorsunuz?"

Tartışmanın fitilini gündem dışı söz alan CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce'nin sözleri çekti. İstanbul'da 1 Mayıs'ı kutlamak isteyenlere karşı "faşist devlet anlayışı" uygulandığını iddia eden İnce, şehrin orta yerinde milletvekiline omuz atıldığını ve biber gazı sıkıldığını öne sürdü. İnce, "İstanbul'da bugün sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Kara ve deniz ulaşımı durduruldu. 12 Eylül yönetiminin bile yapamadığını, bu hükümet yapmıştır... O pala bıyıklı emniyet müdürünü (Celalettin Cerrah) uyarıyorum. Gün gelecek hesap sorulacak. 'Orantılı güç kullanacağız' diyen valiye de buradan orantılı zeka kullanmanın önemini hatırlatıyorum." dedi.

Muharrem İnce, konuşmasında Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'a gönderdiği soru önergesine verilen cevabı da gündeme getirdi. İnce, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Vekili Abdullah Kocapınar'ın, soru önergesine verilecek cevabın "geçiştirilmesi" için bürokratlara talimat verdiğini iddia etti.

Muharrem İnce'nin eleştirilerine cevap veren Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile CHP'liler arasında renkli diyaloglar yaşandı.

CHP'li vekiller laf attı, Bakan Günay cevap verdi

Muharrem İnce: İstanbul'un orta yerinde milletvekiline omuz atıldı, biber gazı sıkıldı.

Ertuğrul Günay: Baykal'ın da görev yaptığı hükümetin iş başında olduğu yıllarda DİSK genel başkanı ile sendikacılar sokağa yüzüstü yatırıldı.

İnce: Soru önergeme verilecek cevabın geçiştirilmesi için bürokratlara talimat verdin.

Günay: Herhalde bazı arkadaşlar, bizim bakanlığın çöp kutularını karıştırıyorlar.

İnce: (Elindeki belgeyi Günay'a göstererek) İmza, Abdullah Kocapınar'a ait değilse, milletvekilliğinden istifa edeceğim. Aitse, siz de istifa edecek misiniz? Var mısınız?

Günay: CHP kurultayı öncesi çöp kutusundan belgeler çıkararak, PM üyesi oldun. Şimdi de MYK üyeliğin gündemde. Bana çatarak Baykal'ın gözüne gireceğini zannediyorsan, yolun açık olsun. Çok ağır şeyler söylerim, utanırsınız. Milletvekili olmak için insan arkadaşının aleyhine sahte belge düzenlemez.

Mustafa Özyürek: Kimse milletvekili olmak için ideolojisini satmadı.

Günay: CHP'de yönetim kadroları ile milletvekili adaylarının belirlenmesine ilişkin çeşitli iddialar bulunuyor.

İnce: Onu söyleyen şerefsizdir.

Günay: Onu diyen şu anda partinizin genel başkanı tarafından çok önemli bir noktada görevlendirildi. Onu örnek alıyorsun.

Hakkı Süha Okay: CHP'li hiçbir milletvekili Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın çöplerini karıştırmaz. Ama CHP'nin attığı kimi çöpler Kültür Bakanlığı'ndadır. Sayın bakan partimizle ilgili birtakım iftiralarda bulundu. Bunu ispat edemezse müfteridir.

Günay: Bunlar, benim iddiam değil. Partide bulunan arkadaşların kürsüden dile getirdiği konular ve o arkadaşlarca da bilinen gerçekler.

İnce: Sayın Günay, kimin uçağına biniyorsunuz? CHP genel sekreterliği yaptığınız zaman adaylardan para aldınız mı?

Kaynak:
Bu haber toplam 848 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri