Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hamas ateşkes ilan etti, süre verdi

18 Ocak 2009 / 21:16
Hamas acil ateşkes ilan etti ve İsrail'e Gazze'den geri çekilmesi için 1 hafta süre verdi.
Hamas ve diğer Filistinli gruplar, ateşkes ilan ettiklerini duyurdu. Hamaslı bir yetkili, ateşkes kararı aldıklarını ve Gazze Şeridi'nden çekilmek için İsrail'e bir hafta süre verdiklerini açıkladı.

Hamas sözcülerinden Eymen Taha, Reuters'a açıklamasında ateşkes kararı aldıklarını ve bölgeden çekilmesi için İsrail'e bir hafta süre verdiklerini söyledi. Hamas ayrıca İsrail'den halkın temel ihtiyaçlarını karşılanması amacıyla gıda ve diğer malların geçmesi için Gazze'nin bütün sınır kapılarını açmasını istedi.

Bir başka Hamas yetkilisi ise Hamas'ın Suriye'deki liderliğinin de bir haftalık ateşkesi kabul ettiğini açıkladı. Öte yandan Hamas'ın Suriye'de sürgünde yaşayan siyasi lideri Halid Meşal'in de bugün öğleden sonra Suriye'nin tek taraflı ateşkesi hakkında bir açıklama yapacağı duyuruldu.

İsrail, dün gece tek taraflı olarak ateşkes ilan etmiş; ancak askerlerini Gazze'den çıkarmayacağını açıklamıştı. İsrail, askerlerini çekmek için Hamas'ın saldırılarını durdurmasını şart koşmuştu.cıhan

Hamas'ın Suriye'deki liderleri ateşkesi doğruladı

Hamas'ın Şam'da sürgünde bulunan Halid Meşal önderliğindeki liderliği, Hamas ve diğer Filistinli gruplar tarafından ilan edilen ateşkesi doğruladı. Hamas'tan yapılan yazılı açıklamada sükunetin sürmesi için Mısır'la işbirliği yapmaya hazır olunduğu belirtildi.

Açıklamada "Her türlü çabayla, özellikle de Mısır'la, sınır geçişlerinin açılması ve ablukanın kaldırılması gibi bilinen taleplerimizin karşılayacak bir anlaşmaya ulaşmak için işbirliği yapmaya hazırız." denildi.

Söz konusu açıklama, bir Hamas yetkilisi tarafından Suriye devlet televizyonundan da okundu.

Hamas, ateşkes ilan ettiğini ve Gazze Şeridi'nden çekilmesi için İsrail'e bir hafta süre tanıdığını duyurmuştu.

Hamas, anlaşma sürecine de olumlu yaklaşacak

Hamas'ın Politbüro üyesi Musa Ebu Marzuk, ilan ettikleri ateşkesin ardından gelişecek süreçte her türlü çabaya olumlu yaklaşacaklarını bildirdi.

Suriye'nin başkenti Şam'da açıklama yapan Ebu Marzuk, ateşkesi kabul ettikleri yönündeki açıklamayı, Filistinli direniş grupları adına yaptığını belirtti.

Ebu Marzuk, "Belirli bir anlaşmaya varılmasını, ambargonun tam olarak kaldırılmasını ve geçitlerin açılmasını teminen, başta Suriye, Türkiye, Katar ve Mısır'ın çabaları olmak üzere, her türlü çabaya olumlu şekilde yaklaşmaya hazır olduğumuzu belirtiyoruz" diye konuştu.

Ateşkes şartlarını yineleyen Marzuk, "Filistinli direniş grupları olarak, Gazze'de ateşkesi ilan ediyor ve düşman güçlerinin bir hafta içinde çekilmesi, insani yardımın ve gerekli malzemenin Gazze'ye girmesi için koridor ve geçitlerin açılması gerektiği yönündeki tutum ve taleplerimizi vurguluyoruz" dedi.

Konuşmasına, "Ve Allah, kafirleri öfkeleriyle geri çevirmiştir. Bunların hiçbir kazancı olmayacaktır" ayetiyle devam eden Ebu Marzuk, "Siyonist düşman, Gazze'ye karşı başlattığı katliamlarına üç haftadan fazla bir süreyle devam etmesine rağmen, direnişçilere ve halkımıza şartlarını dayatma konusunda başarısız kalmıştır" ifadelerini kullandı.
habervaktim


Bu haber toplam 814 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri