Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hamas bugünü "Öfke Günü" ilan etti

02 Ocak 2009 / 13:38
Hamas bugünü İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki saldırılarına karşı "öfke günü" ilan etti.
Örgüt, Batı Şeria ve Doğu Kudüs'teki tüm Filistinlileri Cuma Namazı'ndan sonra protesto gösterileri yapmaya çağırdı.

İntihar saldırılarının yeniden başlatılacağı tehdidinde de bulunan Hamas, tüm Filistinli silahlı grupları, dün İsrail tarafından ailesiyle birlikte öldürülen Hamas lideri Nizar Reyyan'ın intikamını almaya davet etti.

Hava saldırısıyla evi bombalanan Reyyan, 4 karısı ve 11 çocuğuyla birlikte hayatını kaybetti. Hamas'tan yapılan açıklamada, "Bu menfur saldırı direniş için her seçeneğin önünü açmıştır. Buna şehadet operasyonları ve Siyonistlere her yerde saldırılarda bulunulması da dahil" denildi.

İsrail de önlem olarak Batı Şeria'yı kapalı bölge ilan etti. Bölgeden İsrail'e giriş çıkışlar 48 saatliğine yasaklandı. İsrail ayrıca, Doğu Kudüs'te de polis gücünü takviye etti ve 50 yaşından küçük erkeklerin Mescid-i Aksa'ya girişini yasakladı.

Diğer taraftan, Hamas sözcüsü İsmail Radvan da İsrail katliamlarının Hamas'ı yıkamayacağını, beyaz bayrak açmayacaklarını söyledi. Hamas'ın El Aksa televizyonunda konuşan Radvan, İsrail'in Reyyan'ı öldürmekle tam kapsamlı savaş ilan etmiş olduğunu, buna verecekleri karşılığın sınırının olmayacağını" ifade etti.

GAZZE - İHA
Bu haber toplam 780 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri