Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hamas israil'i sokak da vuracak

06 Ocak 2009 / 13:19
İsrail'in Gazze Şeridi'nde kara operasyonuna başlaması, Filistinli militanlara ilk kez, İsrail ordusuyla az çok eşit bir temelde mücadele imkanı verecek.
Şimdiye kadar militanlar İsrail'in hava, deniz ve kara bombardımanına karşı etkisiz kalmış, İsrail'e fırlatılan roketler de siviller için ara sıra risk yaratsa da askeri olarak yetersiz kalmıştı.

Ancak çatışmanın Gazze şehirlerinin dar sokaklarına yayılmasıyla olayın boyutunun değişebileceği belirtiliyor.

İsrail'in devasa bir askeri güce sahip olmasına rağmen, Hamas'ın aylar öncesinden kent savaşına hazırlanmak için zaman bulduğu ve bunun Filistinli militanlara İsrail ordusuna zayiat verdirme şansı sağlayacağı ifade ediliyor.

Uzmanlar, İsrail'in yok etmeyi hedeflediği Hamas'ın 2007 yazında Gazze'nin kontrolünü ele geçirmesinden sonra askeri kapasitesini önemli ölçüde artırdığını tahmin ediyorlar.

Gazze'de iktidarın ele geçirilmesi, Hamas'ın bozguna uğrattığı Filistin yönetiminin sınırlı cephaneliğine sahip olmasını sağladı.

Ambargo altındaki bölgede silahları Gazze'ye, Mısır-Gazze sınırındaki tünellerden kaçırarak elde eden Hamas, patlayıcıları, patlayıcı yapımında kullanılan maddeleri ve roket fırlatıcılarını Gazze'ye daha kolay sokar hale geldi.

Havan topları, tanksavar silahları ve bazı uçaksavar silahlarının da Refah'taki tünellerden geldiği belirtiliyor.

Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin Kassam Tugaylarının 15 bin mensubu olduğu tahmin ediliyor.

Hamas'ın, İsrail'in Hizbullah gerillaları karşısında büyük yenildiği aldığı 2006 Lübnan savaşından da ders aldığı bildiriliyor.

O zamandan beri bazı Hamas militanlarının Hizbullah gerillaları ve İran Devrim Muhafızları ile zaman geçirdiği, bunun örgütün askeri eğitim rejimi ile örgütsel sistemi konusunda gelişmeler kaydetmesini sağladığı tahmin ediliyor.

Lübnan savaşından yalnız Hamas yararlanmadı. Yenilgiye uğrayan İsrail de savaştan birçok ders çıkardı.

İsrail ordusunun, militanlarla böyle bir karşılaşma için çok çalıştığı, bunun yanı sıra sivil savunma, planlama ve halkla ilişkiler alanlarında gelişme sağlamak için çaba gösterdiği belirtiliyor.

İsrail amacının Hamas'a ve roket atma kapasitesine darbe vurmak olduğunu bildirmişti. Ancak İsrail ordusu kentleri yeniden ele geçirmeyi planlamıyorsa bunun Hamas'ın elini güçlendirebileceği kaydediliyor.

Hamas Gazze'de iktidardan uzaklaştırılsa bile roket atışlarının durmasının garantisi olmadığını belirten uzmanlar, Hamas iktidara gelmeden önce İsrail'e atılan roketlerin sayısının daha fazla olduğunu hatırlatıyorlar.
Kaynak:
Bu haber toplam 938 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri