Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hamas liderine uluslararası suikast

16.02.2010 12:05
İzzeddin el Kassam Tugayları'nın kurucusu Mahmud el Mabhouh'ın, İngiliz, İrlandalı, Fransız ve Alman ajanlardan oluşan biri kadın 11 kişilik suikast timi tarafından öldürüldüğü ortaya çtıktı

İzzeddin el Kassam Tugayları'nın kurucusu Mahmud el Mabhouh'ın, İngiliz, İrlandalı, Fransız ve Alman ajanlardan oluşan biri kadın 11 kişilik suikast timi tarafından öldürüldüğü ortaya çtıktı.

Hamas'ın silahlı kanadı İzzettin el Kassam'ın kurulmasında önemli rol oynayan el Mabhoud suikastiyle ilgili soruşturmayı yürüten Dubai polisi, üçü İrlandalı, altısı İngiliz, biri Alman ve diğeri Fransız toplam 11 kişinin peşine düştü.

Gazze'deki Cebaliye Mülteci Kampı'nda doğan Mabhuh 20 ocak günü Dubai’de bir otel odasında öldürülmüştü.

HEPSİ AVRUPALI

Cinayeti soruşturan Dubai polis şefi Khalfan Tamim düzenlediği basın toplantısında Mabhouh cinayetinin, Fransa vatandaşı Peter Elvinger, İrlanda vatandaşları Gail Folliard, Kevin Daveron, Evan Dennings; İngiliz vatandaşları PaulJohn Keely, Stephen Daniel Hodes, Melvyn Adam Mildiner, Jonathan Louis Graham, James Leonard Clarke, Michael Lawrence Barney ve Alman vatandaşı Michael Bodenheimer işbirliğiyle gerçekleştirildiğini söyledi.

Mabhouh cinayetini 24 saat gibi kısa bir sürede çözdüklerini belirten polis şefi Tamim, zanlıların bütün masrafları nakit parayla ödediklerini ve izlerini kaybettirmek için farklı cep telefonları kullandıklarını ifade etti.

TİM LİDERİ FRANSIZ ELVİNGER

Cinayetin ardından kayıplara karışan Michael Bodenheimer'in yakalanması için operasyonların sürdürüldüğünü kaydeden Tamim, suikast timinin liderinin Fransa vatandaşı Peter Elvinger olduğunu söyledi.

İzzeddin el Kassam Tugayları'nın kurucusu Mabhouh'ın korumasız seyahat ettiğini kaydeden Tamim, "Hamas bize Mabhouh'un korumasız olduğunu söylemedi. Eğer önemli biriyse neden korumaları yoktu? Böylesine önemli bir kişinin korumasız seyahat etmesine anlam veremiyoruz" dedi.

Erkek kardeşi Faik el-Mebhu ise Mahmud el-Mebhu'nun başına yoğun şekilde elektrik şok verildiğini ve boğazında boğulduğunu gösteren işaretler bulunduğunu açıklamıştı.

CEBALİYE’DE DOĞDU, EVİNİ İSRAİLLİLER YIKTI

Cebaliye Mülteci Kampı'nda doğan Mabhuh daha önce birkaç kez İsrail tarafından tutuklanan

Mabhuh'un Gazze'ye İran'dan gönderilen silahların sevkiyatını yönlendirdiğini iddia ediliyordu.

1989 yılında Avi Sasportas ve Ilan Sadon adlı iki İsrail askerinin kaçırılarak öldürülmesi eylemlerinin arkasında Mabhuh'un bulunduğunu belirtiyor.

Mabhuh farklı zamanlarda İsrail'de gerçekleştirilen pek çok eylemin de sorumlusu olarak gösteriliyor. Mabhuh'un Gazze'deki evi İsrail askerleri tarafından yıkılmıştı

Bu haber toplam 1206 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri