Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hamas siyasi partidir, saygı gösterin!

18 Ocak 2009 / 21:27
Erdoğan: Hamas'a saygı göstermeyen Batı, bu zeminin sorumlusudur
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gazze'de Hamas'ın devre dışı bırakıldığı çözüm arayışlarına tepki gösterdi. Erdoğan, Brüksel'e hareketinden önce yaptığı açıklamada, seçim kazanmış bir parti olan Hamas'ın demokratik açılımına saygı duymayan Batı ülkelerini, bugün yaşananların sorumlusu olarak gösterdi.

Esenboğa Havalimanı'nda basın toplantısı düzenleyen Başbakan Erdoğan, İsrail'in tek taraflı ateşkes ilan etmesinin ardından Gazze'de yaşanan süreci değerlendirdi. İsrail'in Birleşmiş Milletler kararlarına uymadığını dikkat çeken Erdoğan, Gazze'de fırlatılan bir rokete misilleme yapıldığını hatırlatarak, tek taraflı ateşkes ilanının yürümeyeceğini dile getirdi. Ateşkesin ardından Gazze'ye uygulanan ablukanın süratle kaldırılması ve İsrail birliklerinin bölgeden çekilmesi gerektiğini vurgulayan Erdoğan, "Bütün Batılı liderler tarafından kesin bir tavrın ortaya konması lazım. Başta Amerika olmak üzere bu konudaki hassasiyetin ortaya konması lazım" dedi. Hamas'ın hiçbir zaman masaya davet edilmediği bir süreç yaşandığını kaydeden Başbakan Erdoğan, "Hamas seçim kazanmış bir partidir. Hamas'ın demokratik açılımına saygı duymayan Batı, bu zeminin sorumlusudur" şeklinde konuştu.

BRÜKSEL'E 1996'DAN BU YANA BAŞBAKAN DÜZEYİNDE YAPILAN İLK ZİYARET

Başbakan Erdoğan, Brüksel'e Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ve Devlet Bakanı Said Yazıcıoğlu ile beraber hareket etti. Dışişleri Bakanı Ali Babacan ise Mısır'ın Şarm el Şeyh beldesindeki zirveye katılmasının ardından Bürksel'e geçecek. Brüksel'e Türkiye'den başbakan düzeyinde 1996 yılından bu yana yapılan ilk resmi ziyarette Türkiye -AB ilişkileri, Gazze'deki durum, Ortadoğu Barış Sürücü, Kafkasya'daki gelişmelerin yanı sıra enerji ve terörle mücadele konuları da gündeme gelecek. Belçika'daki Türk vatandaşlarıyla bir araya gelecek olan Erdoğan, 2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul'un tanıtım bürosundaki hazırlıkları da değerlendirecek.cıhan

"ZİYARETİMİZ KARARLILIĞIMIZIN İFADESİ"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Brüksel ziyaretinin, ''AB reform ve katılım sürecindeki kararlılığın ifadesi'' olarak değerlendirilmesi gerektiğini bildirdi.

Türkiye-AB ilişkilerinde gelinen noktayı Brüksel'de değerlendirme fırsatı bulacaklarını ifade eden Erdoğan, ayrıca küresel mali krize çözüm arayışları ve Gazze'deki durum ile bölgede ve dünyada yaşanan gelişmeleri de değerlendirme imkanı bulacaklarını kaydetti.

Başbakan Erdoğan, bu toplantıyla ilgili kararın çok daha önceden verildiğini anlatarak, ''Biz bugün aslında bu gelişmeler aniden olunca, sayın Cumhurbaşkanımızla da görüşmek suretiyle, kendileri Şarm El Şeyh'deki toplantıya katılıyorlar. Dışişleri Bakanımız da bu toplantıya katılacak. Ondan sonra Brüksel'e intikal edecekler'' dedi.

Erdoğan,''Bu ziyaret, Başbakan düzeyinde 1996 yılından itibaren yapılan ilk ziyaret olma özelliğindedir. Sayın Barroso da 10-12 Nisan 2008'de ülkemizi ziyaret etti. Bu geniş kapsamlı ziyaretimiz, AB reform ve katılım sürecindeki kararlılığımızın ifadesi olarak değerlendirilmelidir'' dedi. AA

habervaktim
Bu haber toplam 1142 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri