Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

HAMAS: Türkiye'nin tutumu Arapların ilerisinde

30 Aralık 2008 / 18:09
HAMAS, Türk hükümetinin Gazze konusundaki tavrını överken, Mısır'ı sert sözlerle eleştirdi
Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

HAMAS yönetimi, Türk hükümetinin Gazze konusundaki tavrını övdü. Değerlendirmede, Türkiye'nin Arap rejimlerinin çok daha ilerisinde bir tavır sergilediği belirtildi.

İslami Direniş Hareketi HAMAS yöneticilerinden Muhammed Nezzal tarafından yapılan açıklamada, Arap ülkelerinin ortak bir tavır sergileyemediklerinden yakınarak, Mısır yönetimini suçladı. Mısır'ın Gazze'yi hala ambargo altında tuttuğunu kaydeden Nezzal, Mısır'ın Gazze'de yaşananlardan dolayı HAMAS'ı sorumlu tutmak için girişimlerde bulunduğunu iddia etti.

Nezzal şunları söyledi: "Mısır hala Gazze'yi muhasara altında tutuyor. Katar yardımlarının Gazze'ye girmesine izin vermedi. Mısırlı doktorların sınırı geçmelerini engelledi. Mısır'ın İsrail'e gaz ithaline devam etmesi ne anlama geliyor? Arap zirvesinin toplanmasını neden engelliyorlar? Bütün bunlardan dolayı Mısır'ın tutumu kabul edilmez. Slogan ve kınamalar hiç bir mana ifade etmiyor, izlenen politika tamamen başka. Büyüklüğü ve büyük bir tarihi geçmişe sahip olan Mısır halkının bu politikaları kabul edeceğini zannetmiyorum."

Krizden çıkmak için siyasi ufuk darlığı bulunduğuna da değinen Nezzal, Arap zirvesinin toplanamamasının buna en büyük delil olduğunu söyledi.

Türikiye'nin resmi tutumunu da değerlendiren Nezzal, 'Arap ülkelerinin resmi tutumlarına göre Türk Hükümetinin, Dışişleri Bakanı Ali Babacan aracılığıyla ifade etmiş olduğu resmi tutuma övdü: "Biz Türkiye'nin tutumunu destekliyor ve Arap ülkelerinin Gazze ile ilgili takındıkları tavırın çok daha ilerisinde olduğunu kaydediyoruz. Türkiye'nin tutumu doğru bir siyasi çizgi, insanlık ve kardeşlik duygularıyla dolu. Ali Babacan ve Ebu Geyt'in açıklamaları arasında büyük bir fark bulunuyor. Bu Arap ülkeleri adına son derece üzücüdür."


Bu haber toplam 1356 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri