Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

HAMAS'ın gerçek gücü ne?

29 Aralık 2008 / 19:31
HAMAS'ın elinde binlece kısa ve uzun menzilli roket ve binlerce savaşçı var.

Abdullah Aydoğan Kalabalık / Kahire

HAMAS'ın elinde binlece kısa ve uzun menzilli roket, binlerce savaşçı, silah, patlayıcı madde ve askeri mühimmat olduğu biliniyor.

İslami Direniş Hareketi HAMAS'ın İsrail'in Cumartesi günü başlatmış olduğu hava saldırısının ardından, savaşçılarını bütün Gazze'de mevzilendirmesi bekleniyor.

Askeri uzmanlar HAMAS'ın elinde İsrail yerleşim birimlerini vurabilecek, İran yapımı 40 km. menzilli roketlerin olduğunu belirtiyor.

Ayrıca savaş helikopterlerini ve yavaş hareket eden savaş uçaklarını vurabilecek kabiliyette, uçaksavarlara da HAMAS'ın sahip olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.

HAMAS 2006 yılında 13 bin yeminli savaşçıya sahipti. Son İsrail saldırılarında toplam 180 mücahidin şehit olduğu tahmin ediliyor.

HAMAS'ın silahlı kanadını teşkil eden İzzeddin Kassam Tugayları, Gazze'nin 2007 Haziran'ında Batı Şeria'dan yönetim olarak ayrılmasının ardından, dışardan gelen yardımlarla daha da güçlendi.

Geçen süre içerisinde İzzeddin Kassam Tugayları Halk Direniş Komisyonu gibi bazı küçük direniş gruplarını da bünyesine almış bulunuyor. Şu anda İzzeddin Kassam Tugayı'nın tahmin edilen toplam yeminli savaşçıları 25 bin civarında.

HAMAS'ın direnişçi güçleri, genel olarak zırh giyiyor. Üstün teknolojiyle üretilmiş otomatik tüfeğe ek olarak, tanksavar ve çok miktarda patlayıcı madde ve el bombası da kullanıyorlar.

Silahlar özellikle de ateşkes süresinde Mısır – Gazze sınırında yaklaşık 600 civarında oldukları tahmin edilen, gizli yer altı geçitlerinden Gazze'ye sokulmuş durumda. HAMAS'a bağlı askeri güçlerin bazılarının İran ve Hizbullah tarafından eğitildiği de biliniyor.

HAMAS kelime olarak 'İslami Mukavemet Hareketi'nin kısaltılmış hali. Hareket'in 'H'si, Mukavetmet'in 'M'si ve İslam'ın 'İS' yani elif ve sin harflerinin alınmasından müteşekkil. Arapça olarak dört harften oluşuyor. Bu kısaltılmış müterekkep kelime HAMAS, Arapçadan Türkçeye Hamaset olarak geçen kelimenin de aslı.

İlan edilmiş resmi hedefi: İsrail'i yıkıp yerine Filistin devleti kurmak. Ancak hareket, bu hedefinden geri adım atarak 1967 sınırlarını esas alan bir Filistin devletinin kurulmasını kabul etti.

1987 YILINDA KURULDU

Filistin Kurtuluş Örgütü tarafından 1993 yılında İsrail ile imzalanan geçici ateşkes anlaşmalarını tanımıyor.

1996 yılında yapılan ve El Fethin 88 milletvekilinden 68'ni kazandığı parlamento seçimlerini boykot etti.

2000 yılında barış görüşmelerinin iflasıyla başlayan 'ikinci intifada'ya katıldı. 2004 yılında Arafat vefat etti. Yerine Mahmut Abbas geçti.

2005'te İsrail 38 yıl süren Gazze işgali sona erdi. İsrail direniş güçlerine karşı direnemedi ve çıkmak zorunda kaldı. HAMAS akabinde yapılan İsrail ile Abbas yönetimi arasında yapılan ateşkese uydu.

2006 yılında HAMAS parlamento seçimlerine katıldı. 132 milletvekilinden 74'ünü kazandı. El Fetih sadece 45 sandalye elde edebildi.

2007'de HAMAS El Fetih'e bağlı güçleri sindirerek Gazze'yi ele geçirdi.

Son dönemde sıkı İsrail ambargosu altında yaşamak zorunda kalan Gazzeli Filistinliler, şimdi savaşla yüz yüze.

 

dünyabülteni

Bu haber toplam 1024 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri