Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hangi Partinin Daha Çok Valisi Var?

07.08.2010 15:43
Muğla'da başlayan pankart polemiği üzerine MHP'li Faruk Bal'ın vali ve kaymakamlara yönelik ağır sözleri üzerine, AKP'ye isyan eden bir okurun yorumları....

MHP’Lİ  FARUK BAL’IN VALİ VE KAYMAKAMLARA YÖNELİK AĞIR SÖZLERİ

MHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Bal; “Tunceli Valisi Mustafa Yaman’ın, kış ayında yolu olmayan, elektriği olmayan köylere devletin parası ile buzdolabı dağıtıp Ak Parti’ye oy satın aldığını.  “Bir mülkiye müfettişi İstanbul’da, Tayip beyin yolsuzluk dosyalarını kapatmıştır, arkasından ulufe olarak vali tayin edilmiştir. 29 Mart seçimlerinde Aksaray’daki seçimlere müdahale etmiş ve orada AKP’nin kazanmasını sağlamıştır. Aynı kişi Aydın Valiliğine tayin edilmiştir ve sahibinin sesi gibi icraatlarına devam etmektedir. Orada Milliyetçi Hareket Partisi’nin asmış olduğu ‘Sen açıldıkça analar ağlıyor’ pankartını indirmek için devletin polisini Milliyetçi Hareket Partililere yöneltmiştir. İşte bu Vali, AKP diktasını oluşturmak için tayin edilmiş özel bir görevlidir ve devlete kanser gibi yapışmıştır. İşte AKP bu kitleyi muhafaza edebilmek için bu Anayasa değişikliğini yapmak istiyor. Yüzlerce kaymakam var, devletin Fak-Fuk-Fon’un dan AKP’ye oy satın alıyor. ‘Fak-Fuk-Fon’ milletin parasıyla oluşturulmaktadır. Senin aldığın sigaranın, suyun, ekmeğin parasıyla. Benim paramla kaymakam efendi, AKP’ye oy devşirmek, oy dilenmek için poşet hazırlıyor, paket hazırlıyor ve AKP’ye oy kazandırıyor. İşte AKP bunu devam ettirmek için bu Anayasa değişikliğini istiyor.” …Gibi ağır ithamlarda bulunmuştu…..

 

AKP’NİN MHP’Lİ VALİLERİ VE FARUK BALIN AÇIKLAMASINA BİR MÜLKİYELİNİN İSYANI

MHP’li Faruk Bal’ın bütün bir mülki idare camiasını töhmet altına sokan insafsız açıklaması karşısında bu metni yazma luzumu duydum.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Bal, vali ve kaymakamların Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakfı’ndan AK Parti’ye oy satın aldığını iddia ederek, “haysiyetsiz valiler oy satın aldı” diyor. İddiasına MHP’li valilerle kıyaslanamayacak kadar az sayıdaki AKP’ye yakın birkaç valiyi dayanak yapıyor. Bunlar, eski Tunceli, şimdiki Giresun valisi Mustafa Yaman ve Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş. Her iki vali de MHP tandanslı valilere göre oldukça çalışkan ve başarılı ve dürüsttürler.

Bu gün MHP, AKP hükümetlerinde dahi iktıdarını devam ettirmektedir. Bu durumdan AKP içindeki MGV-AKP tabanlı mülki amirler ciddi rahatsızlık duymakta ve “kendilerine MHP’liler kadar değer verilmediğini!” düşünmektedirler. Aşağıdaki tablo MHP’lilerin farklı iktidarlarda dahi organize olabilen, örgütlü ve güçlü bir yapı olduğunu ispat etmektedir. Kaymakamlar arasındaki MHP’liler ise sayılamayacak kadar çoktur. Pekala, Faruk Bal ve MHP’liler de bunu bilmektedirler.

O halde neden referandum öncesi pek çoğu kendi adamları olan valileri ve kaymakamları gündeme getirmektedirler?

Niçin Seçim güvenliğini sağlamakla görevli bu bürokratları hedef haline getirmekte ve yıpratmaktadırlar?

Acaba referandumda çevirmek istedikleri bazı numaralar var da, buna zemin mi hazırlıyorlar?

Bunun için bazı mülki amirleri pasifize etmenin, etkisizleştirmenin yollarını mı arıyorlar?

MHP muhalefet yapıyor ve valileri kaymakamları eleşitiriyor ancak orada pek çok adamları var. Eleştiriyi fazla ileri götürülerse kendilerine vururlar, AKP iktidarında bile MHP’ye çalışan adamlarına zarar verirler.

İsterseniz AKP döneminde atanan ve şu anda fiilen vali olan MHP-milliyetçi tandanslı adamları bir sıralayalım. Belki AKP’li yetkililer de ne kadar çok MHP’li valiye sahip olduklarını öğrenmiş olurlar!

ŞU AN AKTİF GÖREVDEKİ VALİLERİN PARTİLERE GÖRE DAĞILIMI

(Editör Not: Yorum gönderen okurumuz, valileri isim ve soyisimleriyle vermiş biz sayılarını vermekle yetiniyoruz)

Mevcut valilerin partilere dağılımı:  

MHP’ye yakın vali sayısı: 20

AKP’ye yakın vali sayısı: 10-12

CHP’ye yakın vali sayısı: 10

Farklı 3 cemaate yakın vali sayısı: 4-5

Siyasetle ilgilenmeyen, renksiz: Çok sayıda

MHP’li valilerin yüzde yetmişbeşi Ak Parti döneminde vali oldular, halen aktif görevdeler..

Bunlardan bazıları makamında alenen başbakana ve AK Parti’ye hakaret edenler bile hala makamlarında oturmaya devam ediyorlar.. Bu oranlara rağmen, Ak Parti’li vekillerimiz gururla devlet yönettiğini zanneder…

Hükümetin Ak Parti’li denebilecek vali sayısı MHP’lilerin yarısı kadar yoktur. Ayrıca MHP’liler kadar solcu vali vardır.

Kamuoyunun bilgilerine…

(Yorumcunun kimliği Aktifhaber’de mahfuz)

Aktifhaber.com

Bu haber toplam 1408 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri