Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Harp okullarından atılanlara da af

17 Ekim 2008 / 01:28
Meclis Milli Eğitim Komisyonu'ndan geçen öğrenci affı, ilk kez harp okullarından ve astsubay meslek yüksek okulundan atılanları da kapsama aldı.
Komisyonda tüm partilerin ortak verdikleri önerge ile 7 Haziran 1995 tarihinden bu yana harp okullarından ve astsubay meslek yüksek okullarından atılanlara da af getirildi. Daha önce 1997 ve 2000 yıllarında getirilen af düzenlemelerinde Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nden atılanlar af kapsamına alınıyordu.

1997 ve 2000 yılındaki af düzenlemelerinde ayrıca, “yargıya intikal etmiş disiplin suçu nedeniyle ilişiği kesilenler hariç” ifadesi yer alıyordu. Böylece, asker af kapsamına bir sınırlama getiriyordu. Komisyondan geçen düzenlemede ise bu yönde bir şerh konulmadı. Yani yargıya intikal etmiş ve disiplin suçu nedeniyle bu okullardan atılanlar da af kapsamına alınmış oldu. Bu öğrenciler, YÖK tarafından denkliği belirlenecek okullarda öğrenimlerini sürdürebilecekler.

ÖNERGE VERİLDİ

Komisyonda verilen önerge ile “Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bağlı eğitim kurumlarında ön lisans ve lisans düzeyinde öğrenim görürken, 07/06/1995 tarihinden bu kanununun yürürlüğe girdiği tarihe kadar her ne sebeple olursa olsun bu okullardan ilişiği kesilenler ile bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren iki aylık başvurusu süresi içerisinde ilişiği kesilenlerin, bu kanunun yayımı tarihinden itibaren iki ay içerisinde başvurmaları halinde, Yükseköğretim Kurulunca öğrenim görecekleri fakülte ve yüksekokulları belirlenir. Belirlenen yükseköğretim kurumlarınca intibakları yapılan öğrenciler de bu madde kapsamında diğer öğrenciler gibi yararlanırlar” hükmü getirildi. Gülhane Askeri Tıp Akademisi, harp okulları ve astsubay meslek yüksek okullarının bu tasarı kapsamında bulunmasının ve 1995 yılından itibaren başlatılmasının, askerin de talebi olduğu öğrenildi. - akşam

Kaynak:
Bu haber toplam 1046 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri