Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tarihin akışını değiştirecek keşif!

19.08.2010 14:44
Harvard Üniversitesi'nden uzmanlar dünyaya benzeyen gezegenler buldu.

American Scientific dergisi son sayısında insanoğlunun yaşamasına uygun olduğu düşünülen yeni gezegenleri tanıttı.

Harvard Üniversitesi'nde astronomi profesörü olan Demitar Sasselov ve Diana Valencia'nın yeni bir teknik kullanarak tespit ettiği dev gezegenler, şaşırtıcı bir şekilde Dünya'ya benziyor, üstelik insanoğlunun yaşamasına uygun olan bu gezegenler dünyadan çok daha büyük.

Milyonlarca kilometre uzaktaki bu gezegenlerin birçoğunda Dünya'da olduğu gibi depremler, fırtınalar yaşanıyor ve bazılarında okyanuslar bulunuyor.

Harvard'lı uzmanların araştırması, Dünya'ya benzeyen gezegenlerle ilgili tahminleri de tamamen değiştiriyor. Bugüne kadar yıldızların çevresindeki kütleler, sınırlı bir teknolojiyle inceleniyor ve bunların gezegen olup olmadığı bile güçlükle tespit ediliyordu. Yeni bir yöntem ise bu gezegenlerin kendi yıldızları etrafında ne kadar sürede döndüğünü gösteriyor, hatta toprak ve gaz yapılarıyla ilgili ipuçları sunuyor.

Bugüne kadar Dünya'ya benzer bir yapıda olan tüm gezegenlerin, dünyadan küçük olması gerektiği düşünülüyordu. Yeni araştırma ise Dünya'nın sanılanın aksine, insan yaşamına elverişli gezegenler arasındaki en küçük gezegenlerden biri olduğunu gösterdi.

Bu haber toplam 3454 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri