Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

HAS Parti'nin sosyalist kurucusu

21.11.2010 12:21
Milli Görüş Hareketi'nden filizlenen son siyasî hareket olan HAS Parti, farklı görüşleri de topluyor

HAS Parti lideri Numan Kurtulmuş'un vitrinindeki en renkli isimlerden biri de Zeki Kılıçaslan.TürkiyeBirleşik İşçi Partisi'nin (TBİP) genel başkanıyken Kurtulmuş'la görüşen Kılıçaslan, birlikte siyaset yapma teklifini kabul etmiş. Göğüs hastalıkları profesörü olan Kılıçaslan, çocukluğunda Kur'an kursuna gitmiş ancak sonraki dönemlerde inancı zayıflamış. Kendisini solcu veya sosyalist değil, toplumcu olarak tanımlamayı tercih ediyor.

Sıra dışı sosyalist Kılıçaslan; "Mevcut sol, sosyalist hareketlere eleştirel bakıyorduk." diyor ve ekliyor: "Türkiye'de sol gerçekten toplumdan uzak. O kadar az ortak yanımız var ki. Biz bir sosyalist olarak kahvehaneye gittiğimizde ortak bir selam kelimemiz bile yok. 'Selamünaleyküm' desek tuhaf oluyor, 'merhaba' desek belli bir grubun mesajı gibi algılanıyor." Kılıçaslan, HAS Parti'nin kurucuları arasında yer alınca eski sol/sosyalist çevrelerden tepki gördüğünü de aktarıyor. "Ben de mahalle baskısıyla karşılaştım." diyor. Genel seçimde HAS Parti'ninCHPtabanından ve hatta radikal soldan oy alacağını savunuyor.

CHAVEZ ve MORALES, HAS PARTİ KONGRESİNE DAVETlİ

Zeki Kılıçaslan'la birlikte HAS Parti'nin kurucuları arasında başka solcu/sosyalistler de bulunuyor. Mevcut haliyle bir 'Müslüman sol' parti oldukları iddiasına katılmıyor ancak 28 Kasım'da yapılacak ilk kongreye Güney Amerika'nın sosyalist liderlerinin davet edileceğini belirtiyor. Davetliler arasında Paraguay Devlet Başkanı Fernando Lugo, Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales ve Brezilya Devlet Başkanı Luiz İnacio Lula da Silva bulunuyor.

Davetliler bu isimlerle sınırlı değil. HAS Parti ses getirecek pek çok isme, katılmayacak olsalar bile simgesel davetiyeler gönderdi. Bu isimler arasında Polonya'nın efsanevi işçi lideri ve eski Cumhurbaşkanı Lech Walesa ileİngiltereeski Başbakanı Tony Blair'in İslam'ı seçen baldızı Lauren Booth da yer alıyor. HAS Parti, İslam dünyasının önde gelen liderleri ile STK temsilcilerine de çok sayıda davetiye gönderdi.

Numan Kurtulmuş, HAS Parti'yi ve kuruluşunu Samanyolu Haber'de anlatmıştı

Bu haber toplam 1506 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri