Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hasan Turabi ABD'lilerle iftarda!

19 Eylül 2008 / 12:33
Bir zamanlar adı 'en sıkı muhalif' olarak anılan Turabi, sıkı bir pragmatist olarak şimdi ABD elçilğinin iftarında yer aldı.
Hasan Turabi, ABD konsolosluğunun iftarına katıldı. ABD'nin Sudan'ın başkenti Hartum'daki konsolosluğu, dün akşam başkentteki Rotana Selam Oteli'nde iftar yemeği verdi.

ABD konsolosluğunun verdiği iftar yemeğine muhalefetteki Halk Kongresi Partisi lideri Hasan Turabi ve Sudan Grubu liderlerinden Ahmed El Mehdi de katıldı.

Sudan hükümet yetkilileri ise aynı gün Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda iftar yemeğine davet edildikleri bahanesiyle Amerikan konsolosluğunun iftarına katılmadı.

Amerikan konsolosluğunun verdiği iftar yemeğinde konuşan ABD'nin maslahatgüzarı, Amerikan konsolosluğunda çalışan Müslümanlara da saygı duyduklarını vurguladı.

Maslahatgüzar Alberto Fernandes, ülkesinin Sudan ve Darfur bölgesinde barış sağlayacak her türlü çabayı desteklediğini söyledi.

Gözlemciler, ABD'nin Darfur'daki hareketleri desteklediğini ve Sudan'a bir barış planı götürmeyi planlayan Arap Birliği'ne de uyarı gönderdiğini kaydediyor.
Bu haber toplam 1082 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri