Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Haşema ile tatil yayğınlaşıyor

07 Temmuz 2008 / 13:54
Independent: Üstsüz turistlerin yerini haşemalı İslamcılar aldı
İNGİLTERE'nin önde gelen gazetelerinden The Independent, `Türk kadınlar kapanıyor, bikinisiz tatillerde patlama yaşanıyor' başlığıyla verdiği tam sayfa haberde Türkiye sahillerinde hızla artan eğilime dikkat çekerek, turizmcilerin `Gerçek para bırakanlar onlar olduğu için biz de İslamcı turizme döndük' ifadelerine yer verdi.

10 milyar Sterlin'lik turizm sektöründe en hızlı artışı gösteren `İslamcı turizm' olması nedeniyle, üstsüz de güneşlenebilinen normal otellerin `İslamcı oteller'e dönüştürüldüğünü kaydeden Independent, bunun örneği olarak Şerafettin Ulukent'in 1980'li yıllarda Çeşme'de açtığı tatil köyüne işaret etti. Turizmcilerin bu sektöre olan eğiliminin ise Türkiye'de farklı yorum ve eleştirilere yol açtığını öne sürdü.

AKP'nin `dindar' bir parti olduğunu, fakat parti duruşunun laik güçlerle çatıştığında öne sürülen tartışmanın türban ve kapalı giyim üzerinde yoğunlaştığını yazan Independent, `Birçok Türk, bu tatil köylerini, muhafazakar İslamcı siyasetin doğurduğu sonuçları olarak görüyor' diye ifade etti. Türk toplumunun `patriarkal' (erkeğe öncelik) yapısına da dikkat çeken İngiliz gazete, `İslamcı turizm'e bu nedenle rağbetin arttığını da öne sürdü.

Gazete, 1997'de kapatılan İslamcı otellerin yeniden artışta olduğunu ifade ederken, bu tür tatil yerlerinin özellikle ayrı kadın-erkek plajlarının, alkol yasağının ve ezan sesinin en çekici unsurları olduğunun altını çizdi.
Kaynak:
Bu haber toplam 1548 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri