Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Haşim Kılıç'ı İndirme Planları?

27 Haziran 2008 / 09:05
Ankara kapatma davasında müthiş bir gerilime tanıklık ediyor. Yeni bir senaryo siyaset kulislerinde konuşuluyor.
Partiye kapatma davası açtıran ekip iddiaya göre, şimdi de Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ı istifaya veya en azından bu davadan çekilmeye zorluyor.

Kılıç hakkındaki iddialar nedeniyle davadan çekilirse yerine Başkan Vekili Osman Paksüt geçecek ve Ahmet Necdet Sezer'in atadığı yedek üye oy kullanma hakkına sahip olacak.

KILIÇ'A İBDA-C'Lİ SUÇLAMASI

Sabah gazetesi Ankara'da dilden dile aktarılan bu senaryolyu yazdı. Kılıç hakkındaki iddiaların kaynağı, sahibi ve pek çok yöneticisi Ergenekon Operasyonu kapsamında tutuklu bulunan Aydınlık Dergisi.

Dergi, geçen haftaki sayısında Haşim Kılıç'ın, İBDA-C örgütünün yayın organı "Gölge Dergisi"nde, 1975 ve 1976 yıllarında Ankara temsilcisi olarak görev yaptığını ileri sürdü.

HABER CİDDİYE ALINMADI AMA

Haberi önce kimse ciddiye almadı. Ancak Mehmet Ali Birand, Aydınlık'ın bu iddiası Kanal D ekranına taşıdı, bunun üzerine tartışma alevlendi. Başkan Kılıç, canlı yayına bir açıklama göndererek iddiaları yalanladı ve sözkonusu dönemde Sayıştay'da çalıştığını açıkladı. İddianın dayanağı, o dönem derginin yazı işleri müdürünün H. Kılıç olarak gözükmesiydi. Ancak H. Kılıç muamması da kısa sürede çözüldü. H. Kılıç'ın Haşim değil, Hüsnü Kılıç olduğu anlaşıldı. Ancak buna rağmen tartışma kesilmedi.

MAHKEME ÖNÜNDE EYLEM

Bu kez İşçi Partisi devreye girdi. Partinin Genel Başkan Yardımcısı Hasan Basri Özbey ve arkadaşları geçen pazartesi günü Anayasa Mahkemesi önünde toplanarak basın açıklaması yaptı. "İBDA-C'li başkan istemiyoruz" sloganı atan partililer, Haşim Kılıç'ın tarafsızlığını yitirdiğini ileri sürerek görevden alınmasını talep ettiler.

SAVCI TALEPTE BULUNABİLİR

33 yıl sonra gündeme gelen bu iddianın temelinde Kılıç'ın davadan çekilmesini sağlamak amacı yattığı belirtiliyor. Kimi köşe yazarları da hem Paksüt'ün, hem Kılıç'ın çekilmesini talep ederek bu iddiaya kamuoyu desteği sağlamaya çalışıyor. Senaryoyu okuyabildiklerini söyleyen kimi anayasa hukuku uzmanları, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nın Anayasa Mahkemesi'ne başvurup "Mahkeme başkanı tarafsızlığını yitirmiştir, davadan çekilmelidir" talebinde bulunabileceğini belirtiyor.
Kaynak:
Bu haber toplam 952 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri