Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Haşim Kılıç'tan Paksüt'e Cevap

25 Aralık 2008 / 10:25
Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Başkanvekili Osman Paksüt'ün "yapılan açıklama başkanlığın, bizi temsil etmez" sözlerine cevap verdi.
Dün YSK'ya yönelik sert bir açıklama yapan Anayasa Mahkemesi'nin Başkanı Haşim Kılıç gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kapatılan beldelerin seçime girmesine ilişkin soruları yanıtlayan Kılıç,"Biz yasının iptal başvurusu ile ilgili kararı verdik. Bununla ilgili geçici maddenin bir kısım bölümü iptal edildi bir bölümüde reddedildi. Anayasaya aykırı görüldü. Bu 6'ya 5 oy çokluğu ile alınmış karardır. Bu kararda 6 arkadaşımızın ne demek istediğini bir kez daha kamuoyunu duyurmak istedik. Yapılan dünkü açıklama 6 arkadaşın onayı, istediği doğrultusunda yapıldı. Yalnız başıma yaptığım bir açıklama değildir. Biz mahkeme başkanı ve üyeleri olarak verdiğimiz kararın arkasında durmak durumundayız. Karar mahkememizin iradesi dışında noktaya götürülmüşse bunu kamuoyuna açıklamak bizim görevimizdir. Kurumlar arasında bir kavga olmaz. Her kurumun görev alanı vardır."

Kılıç, Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt'ün açıklamasını ise şöyle değerlendirdi; "Sayın başkanvekili zaten karşı görüşteydi. Osman Bey'in bu konudan haberdar olmaması normal"

YSK'nın kararının dün öğlen saatlerinde geldiğini ifade eden Kılıç, "Açıklamanın akşam vakitlerinde olması tesadüftür."
Bu haber toplam 934 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri