Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hasta bahçede tedavi edildi

21 Mayıs 2008 / 16:03
Üzerine sıcak su dökülmesi sonucu yanan Sıla bebeği kabul etmediği gerekçesiyle Sağlık Bakanlığı tarafından 5 gün süre ile kapatıldı
Yaralı hasta neden bahçede tedavi edildi?
Üzerine sıcak su dökülmesi sonucu yanan Sıla bebeği kabul etmediği gerekçesiyle Sağlık Bakanlığı tarafından 5 gün süre ile kapatılan hastaneye gelen yaralıya ilk müdahale hastane bahçesinde yapıldı.

Şuuru kapalı olan yaralı, ameliyathanede yapılması gereken müdahalenin ardından yeniden hayata döndürüldü. Yine Sağlık Bakanlığı'nın emri ile hastane önünde hazır bekletilen 112 ambulansı ile başka bir hastaneye sevk edilen yaralı ameliyata alındığı sırada hayatını kaybetti. Yaralı hastane önünde müdahale anı, hastanenin güvenlik kamerası tarafından saniye saniye kaydedildi.

Edinilen bilgiye göre, İkitelli'de bıçakla yaralan Özkan İmren (23), özel bir cip ile Özel TEM Hospital Hastanesi'nin önüne getirildi. Yaralıyı getiren şahıslar, "Yaralı var, ölüyor! "diye bağırarak çevreden yardım istedi. Olay yerine koşan hastanenin yoğun bakımında ve yataklı servisinde görevli doktorları yaralıya ilk müdahaleyi dışarıda yapmaya başladı. Hastane ceza aldığı için yaralı ameliyathaneye alınamadı. Göğsünden kalbine yakın bir yerde bıçaklanan İmren, şuuru kapalı olarak getirldiği hastane önünde yeniden hayata döndürüldü. Müdahale yaklaşık 10 dakika sürdü. Yaralı genç kendine geldikten sonra 112 ambulansı ile yakındaki özel bir hastaneye sevk edildi ancak ameliyata alındığı sırada zaman kaybı sonucu aşırı kan kaybından hayatını kaybetti.

Yaralı gence hastane önünde yapılan müdahale hastanenin güvenlik kamerası tarafından saniye saniye kaydedildi. Siyah bir cip ile getirilen yaralı, hastane önündeki kaldırıma yatırıldı. Yaralıya ilk müdahaleyi hastaneden çıkan doktorlar ve hastane önünde bekletilen 112 Acil Servis ambulansının ekibi birlikte yaptı. Hastaneden çıkartılan bazı acil müdahale aparatmanı ile yapılan müdahale yaklaşık 10 dakika sürdü. Yaralı daha sonra ambulansa alınarak sevk edildi.
TEM Hospital'a Sağlık Bakanlığı, çaydanlığın devrilmesi sonucu haşlanan 14 aylık Sıla Temur'u, tedavi parasını peşin almadan kabul etmediği gerekçesiyle 5 gün kapatma cezası vermişti. Hastane yetkilileri, Özkan İmren'in zamanında ameliyata alınamadığı için öldüğünü iddia etti. Yaralıya ilk müdahaleyi yapan doktor Halil Akyürek, "Ameliyathanede yapılması gereken müdühaleyi dışardıa yapmak zorunda kaldık. Sonuçta dışarısı steril değil. Ancak yaralıyı kendine getirdik. Hastane ceza aldığı için sevk etmek zorunda kaldık. Böyle durumlarda zaman çok önemli. Yaralıya ameliyathanede müdahale etmekle dışarda müdahale etmek aynı şey değil." şeklinde konuştu.

Öte yandan, hastanenin 5 gün kapatma cezası aldığından haberi olmayan vatandaşlar, geldikleri hastanenin kapısından geri döndü. "Hastaneye para cezası verilebilirdi, başka bir uygulama yapılabilirdi. Ancak kapatılması bizleri mağdur ediyor." diyen vatandaşlar, kapatma cezasına tepki gösterdi. 5 gün kapatma cezası alan hastaneye hiçbir şekilde hasta kabul edilmediği belirtildi. Kapatma süresince hastanede olan yatılı hastalar dışında hastenede hasta ve yaralı olmadığı öğrenildi. Hastaneye gelmesi muhtemel acil vaaklar için ise hastane önüde sürekli 112 Acil Servis ambulansı bekletildi.


Kaynak:
Bu haber toplam 886 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri