Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hastaları karıştırdılar

28 Ağustos 2008 / 15:58
Hastane skandallarına bir yenisi daha eklendi. Denizli Devlet Hastanesi'nde duyanları şaşkına çeviren olay yaşandı.
Denizli Devlet Hastanesi kadın doğum servisinde yan yana yatan ve adları aynı, soyadları benzer olan iki hasta ameliyat ekibi tarafından karıştırıldı.

İdrar yolları tedavisi için bekleyen E.Ç. (36), rahmi alınacak E.Ç'nin yerine ameliyathaneye götürüldü.

İdrar yolları operasyonu uygulanması gereken E.Ç'nin (36) yanlışlıkla rahmi alındı. Hasta Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu.

Durumun ortaya çıkması üzerine hastane yönetimi de ameliyat ekibi ve doktorlar Ü.Y. ile M.Ç. hakkında soruşturma başlattı.

Olayı doğrulayan Başhekim Ramazan Canural, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 13 Ağustos Çarşamba günü, isimleri aynı, soyadları benzeyen iki hastanın ameliyatlarının birbirine yakın zamanlarda yapılmasının planlandığını söyledi.

İSİMLERİ AYNI OLUNCA

Rahmi alınacak hasta E.Ç'nin görevliler tarafından sadece adıyla hitap edilerek çağrıldığını ifade eden Canural, bu çağrıya idrar yolları tedavisi için bekleyen diğer hasta E. Ç'nin (36) 'benim' diyerek gittiğini ve idrar yolları tedavisi uygulanması gereken hastanın rahminin alındığını bildirdi.

Dr. Canural, şunları kaydetti:

O KİŞİ BENİM DEMİŞ

''İsimleri aynı, soyadları benzeyen ve birbirine yakın ameliyat yapılması planlanan 2 hastadan birisi sadece ismiyle çağrılması suretiyle 'o kişi benim' diyerek ameliyat salonuna götürülmüş. Yanlışlıkla diğer hastaya yapılması gereken ameliyat, başka doktorlar tarafından yapılmış. Her türlü ameliyatta dünyanın bütün medeni hastanelerinde uygulanması gereken ameliyat öncesi prosedürler ve kurallar hastanemiz idaresince konulduğu halde, bu kurallara uymadan operasyonu başlatan, gerçekleştiren ve sonlandıran ameliyat ekibi hakkında adli ve idari soruşturma başlatıldı. Olaya savcılık el koydu. Olayla ilgili araştırma yapılması için Sağlık Bakanlığından müfettişler de çağrıldı.''

''HASTAYA MEDİKAL VE PSİKOLOJİK DESTEK''

Gerekli işlemler ve soruşturma sonuçlanmadan doktorların açığa alınmayacağını belirten Dr. Canural, ''İçlerinde kusurlu olmayanlar olabilir. Gerekenler yapılacak. Yanlış operasyon uygulanan E.Ç'ye (36) hastane idaresince medikal ve psikolojik destek sağlanmıştır, sağlanmaya devam edilecektir. Belirli aralıklarla kontrole gelmesi ve tedavisinin hastane olarak sürdürülmesine karar verilmiştir'' dedi.
Kaynak:
Bu haber toplam 980 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri