Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hastane Lahmacun Salonu

20 Temmuz 2008 / 09:38
Şanlıurfa Devlet Hastanesinde yaşanan ilginçlikler...
Çevre il ve ilçelerden hastalarını getiren vatandaşlar, parasızlık yüzünden Şanlıurfa Devlet Hastanesi'ni otele çevirdi. Yemek ihtiyaçlarını da hastanede karşılayan vatandaşlar, bazen lahmacun yaptırıyor, bazen de karpuz kesiyor.

GÜNEYDOĞU'nun en büyük hastanelerinden biri olan Şanlıurfa Devlet Hastanesi'ne çevre il ve ilçelerden hastalarını getiren vatandaşlar, ekonomik zorluklardan kaynaklanan kalacak yer sorunu nedeniyle hastane bahçesini ve otoparkını kullanıyor. Kavurucu sıcağın etkili olduğu kentte, kimi zaman günlerce hastanede yakınlarının iyileşip, taburcu olmasını bekleyen hasta yakınlarının kaldıkları yer, 'Hastane Palas' olarak yorumlanıyor. Hastane bahçesinde, otoparkta konaklayan hasta yakınları, akşam yemeği ihtiyaçlarını kimi zaman imece usulü gideriyor. Aralarında para toplayıp, kimi zaman lahmacun yaptıran, karpuz keserek, toplu halde yiyen hasta yakınları arasında dostluk, arkadaşlıklar da kuruluyor. Uzun yer sofrasında toplanan hasta yakınlarının yemeği, düğün yemeği görüntüsünü de andırıyor. Akşam yemeği ve meyve ziyafetinin ardından çay servisi başlıyor. Geç saatlerde ise günün yorgunluğuyla, getirdikleri yatak veya kilimlerin üzerine uzanan hasta yakınları, açık havada geceliyor.

Para yok mecburiyetten

Hasta yakınlarından 34 yaşındaki Ramazan Avcı, babası 66 yaşındaki Hüseyin Avcı'nın damdan düşüp, kafa travması geçirdiğini, 40 gündür hastanede yattığını bildirdi. Viranşehir İlçesi'nden geldiklerini bildiren Avcı, "Benimle birlikte kardeşlerim, annem de gelmişti. Hepimiz otele gitmeye kalkarsak, ne para yetiştirebiliriz, ne de hastamızla ilgilenebiliriz. Mecburen otoparkta veya hastane bahçesinde yatıp, kalkıyoruz" dedi.
Kaynak:
Bu haber toplam 998 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri