Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hatırla Sevgili'ye özendi

22 Temmuz 2008 / 17:42
TV'den izledi, heyecan olsun diye İzmir sokaklarına sol bir örgütün ismini yazdılar. Başları da beladan kurtulmadı tabi...
İzmir'in Karşıyaka ilçesindeki İnsan Hakları Anıtı'na, 12 Eylül öncesi faaliyet gösteren yasa dışı sol bir örgütün adını yazan 15 yaşındaki lise öğrencisi M.İ. göz altına alındı.

Herhangi bir örgütle bağlantısı olmadığı anlaşılan M.İ, bir televizyon kanalında yayımlanan diziden etkilenerek anıta yazı yazdığını iddia etti.

Alınan bilgiye göre İzmir'de çalışan kimya mühendisi babasını ziyaret için Ankara'dan İzmir'e gelen kolej öğrencisi M.İ, Karşıyaka'daki İnsan Hakları Anıtına, yasa dışı örgüt adı yazdığı gerekçesiyle gözaltına alındı.

Hiçbir terör örgütüyle bağlantısı bulunmadığı anlaşılan M.İ, yasa dışı örgütün adını özel bir televizyon kanalında yayınlanan ve 1960-1970 dönemini anlatan dizide gördüğünü anlattı. Siyasetle ilgilenmediğini söyleyen M.İ, şunları söyledi:

''Kuzenim Z.D ile Karşıyaka'da dolaşırken duvarlara çeşitli yazılar yazıldığını gördüm. Canımız sıkılıyordu. Biz de yazmaya karar verdik. Sprey boya aldık. Dev-Genç'in ne olduğunu tam olarak bilmiyorum. Televizyonda izlediğim dizide bu ibareyi görmüştüm. Duvara yazdım. Bu sırada polisler geldi. Benim siyasi konularla ilgim yoktur. Siyasetle ilgilenmiyorum. Kuzenimle sıkılmıştık. Biraz heyecan yaşayalım diye yazdım. Şu anda faaliyette bulunan terör örgütleriyle bağlantılı olduğunu bilseydim kesinlikle yazmazdım. Örgütün adını ilk defa dizi filmde duydum. Başka herhangi bir yerde duymadım.''

Gözaltına alınan Z.D. de kuzenini uyardığını, ancak kendisini dinlemediğini öne sürerek, ''Çevreyi kirletmesini istemediğim için yazı yazmasına karşıydım. Ancak beni dinlemedi'' şeklinde konuştu. Gençler serbest bırakılırken olayla ilgili soruşturmanın sürdürüldüğü bildirildi.
Kaynak:
Bu haber toplam 770 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri