Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"Hava saldırıları yasaklansın"önerisi

17 Ocak 2009 / 11:48
Guardian yazarı Simon Jenkins, "Vietnam, Irak ve Gazze gösterdi ki hava bombardımanları etkisiz, ve hoşgörülemez askeri taktiklerdir. Artık yasaklanmalı" dedi.
Guardian yazarı Simon Jenkins, "Vietnam, Irak ve Gazze gösterdi ki hava bombardımanları etkisiz, ve hoşgörülemez askeri taktiklerdir. Artık yasaklanmalı" dedi.

Yazar Jenkins, bugünkü makalesinde, Gazze'deki trajedinin havadan atılan bombaların ve uzun menzilli bombardımanların Cenevre Sözleşmesi altında yasaklanması zamanının geldiğini gösterdiğini kaydederek, "Bunlar da kimyasal silahlarla, beyaz fosforla, misket bombalarıyla ve geciktirme mekanizmalı mayınlarla eş değer tutulmalıdır. Bunlar yasaklandıysa, neden havadan yapılan bombardımanlar da yasaklanmasın? Her ne sebeple olursa olsun, eğer başka insanları öldürmek istiyorsak, sadece doğru insanları öldürecek silahlar kullanmalıyız." ifadesimi kullandı..

Birleşmiş Milletler'in eski Orta Doğu özel temsilcisi Alvaro de Soto ise, bugün Independent'de yayımlanan makalesinde, örgütün Gazze savaşını bitirmekte etkisiz kaldığına dikkat çekti. De Soto, "Bu savaş bittiğinde, kimse Birleşmiş Milletler'e teşekkür etmeyecek." diyor.

"Bu hareketi orta yola getirmek için doğan fırsatı yakalamak yerine, uluslararası toplum, Hamas'ın demokratik yönetim ve barışçıl müzakereler için attığı adımları görmezden geldi, seçtikleri liderlerden vazgeçerler umuduyla halkı cezalandırdı ve İsrail'in toplu cezalandırma siyasetine göz yumdu. Hamas'taki birçok kişinin şu anda silahlı mücadeleden başka bir seçenek görmüyor olmalarına şaşırmamamız gerek

Kaynak:
Bu haber toplam 898 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri