Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Havaalanı kotası var

02 Ağustos 2008 / 15:48
Güvenlik görevlilerinin havaalanları ve sınır kapılarında taşınabilir bilgisayar, sabit disk, iPod gibi elektronik cihazlara belirsiz bir süre için el koyabilecekleri açıklandı.
ABD federal güvenlik görevlilerinin, ülkeye giren kişilerin dizüstü bilgisayarları ve diğer elektronik cihazlarına sınırda belirsiz bir süre için el koyabilecekleri bildirildi.


Washington Post gazetesinin haberine göre, İç Güvenlik Kurumu'nun 16 Temmuz'da açıkladığı yönergesine göre, bilgisayarlar ve diğer elektronik cihazlara ülkeye girişte el koyan iç güvenlik kurumu ajanları bu cihazlarda kayıtlı içeriği, verilerin şifrelerinin çözülmesi veya başka nedenlerle diğer güvenlik kurumlarıyla ve özel kuruluşlarla paylaşma yetkisine sahip olacak.


Gazetenin haberine göre, bu güvenlik yönergesine göre, el konabilecek şeyler arasında sabit disk sürücüleri, taşınabilir hafıza kartları, cep telefonları, sayısal müzik çalarlar (iPod'lar), çağrı cihazları, ses ve video kasetleri ile basılı kitap, broşür ve diğer basılı malzemeleri bulunuyor. Yönergeye göre, bilgilerin gizliliği korunacak ve incelemeler tamamlandıktan sonra alınan bütün kopyalar imha edilecek ve hiçbir şekilde elde tutulmayacak.


Yetkililer, bu uygulamanın terörizmle mücadele için gerekli olduğunu belirttiler. Uygulamanın zaten yürürlükte olduğu, ancak sivil haklar örgütleri ve iş seyahati gruplarından gelen baskılar üzerine açıklanmak zorunda kalındığı belirtildi. Uluslararası yolculuk yapan kişilerden bu örgütlere gelen, elektronik cihazlarına el konup incelendiği yönündeki şikayetlerin son zamanlarda artış gösterdiği kaydedildi.

milliyet
Bu haber toplam 852 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri