Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hayal anahtarınız bu kitapta

13 Ekim 2008 / 10:53
Hayalleri gerçekleştirmenin anahtarı bu kitapta
Doğruya doğru, günümüz insanının en büyük sorunlarından biri, kendini sürekli eksik ve güvensiz hissetmesi; tatmin olmayı bilmemesi; ne istediğini, ne yapacağını sürekli sorgularken bir türlü çözüm üretememesi. Bu sebepten son yıllarda bize yol gösteren, akıl veren herkese ve her şeye can simidi misali dört elle sarılır olduk. Öyle ki bize daha iyi, daha güzel, daha başarılı bir hayat sürmemiz konusunda çeşitli formüller sunan kitaplar, DVD'ler, yaşam koçları, gurular, kurs ve seminerlerden oluşan kişisel gelişim sektörü şu anda yılda 10 milyar dolar ciro yapan devasa bir pazar oluşturmuş durumda. Sektörün yıldızıysa hiç şüphesiz geçen yıl tüm dünyada fenomen yaratan ünlü kitap 'The Secret' (Sır).

Geçen yıl dünyanın dört bir yanında en çok satanlar listelerinde zirveye oturan, kitabı 6 milyon, DVD'siyse 3,5 milyon satan Rhonda Byrne imzalı 'The Secret'ın sırrı ise hayatta her istediğimizi elde etmenin 'Çekim Yasası'yla pekala mümkün olduğunu söylemesi.
Oysa 'bir şeyi yürekten istersen, o sana gelir' mottosunu temel alan 'Çekim Yasası' kavramı yeni bir şey değil. Zira 'The Secret'in filminde de boy gösteren ünlü kişisel gelişim uzmanı Jack Canfield 30 yılı aşkın bir zamandır bunun ilkelerini öğretiyor; bu konuya dayalı eğitim ve seminerler veriyor.

Amerika'da 'sizi olduğunuz yerden, olmak istediğiniz yere götüren adam' olarak tanınması da bu konuda etkili bir yol gösterici olduğunun kanıtı. Haliyle geçen yılki 'The Secret' fenomenin ardından Canfield da 'Çekim Yasası'yla ilgili bilgi ve tecrübelerini paylaşmak üzere kolları sıvadı ve yazdığı kişisel gelişim kitaplarına bir yenisini ekledi: 'Key to Living the Law of Attraction'. Geçen hafta Okuyan Us Yayınevi tarafından 'Çekim Yasası'nı Yaşamanın Anahtarı' adıyla Türkiye'de de yayınlanan kitabın da 'The Secret'ten aşağı kalır yanı yok, hatta artısı var. Çünkü kitap 'Çekim Yasası'nı basit bir dille anlatmanın yanında onu hayata nasıl geçireceğimiz ve nasıl kullanacağımız konusunda da basit ama etkili yöntemler sunan bir rehber niteliğinde. Canfield'a göreyse bu kitap arzu ettiğiniz hayatı yaratmanız için ihtiyaç duyduğunuz anahtarın ta kendisi!


EVREN HER ŞEYİ VERİR YETER Kİ İSTEMEYİ BİLİN

“Seyahatiniz burada, şu anda başlıyor. Hayatınızı değiştirebilir, kendinize sevgi, neşe ve bereket dolu bir gelecek yaratma yetkisi verebilirsiniz” sözleriyle açılıyor kitap. Ve Canfield istediğiniz her şeyi, hayallerinizi, hedeflerinizi, arzularınızı hayatınıza çekmeniz için yapmanız gerekenleri 'Çekim Yasası'nı Yaşamanın Anahtarı' kitabının sayfalarında bir bir anlatıyor. Zira Canfield'a bakılırsa 'Çekim Yasası'na inanır ve sunduğu yöntemleri uygularsanız, başarmanız hiç zor değil çünkü “istediğiniz her şey orada, talep etmenizi bekliyor.”

Peki nasıl? Konuya yabancı olanları aydınlatmak için öncelikle bu sözlerin temelini oluşturan 'Çekim Yasası'nın ne olduğunu açıklamak gerek. Canfield, kitabında bunu şu sözlerle anlatıyor: “Siz her şeyle ve herkesle bağlantılısınız. Çok daha büyük bir bütünün eşsiz bir parçasısınız. Ve evren sizin yarattığınız enerji her ne ise ona karşılık verir… İşte çekim yasası da böyle işler: Benzer benzeri çeker. Kendinizi heyecanlı, coşkulu, tutkulu, mutlu, neşeli ya da cömert hissediyorsanız, pozitif enerji dağıtırsınız. Öte yandan kendinizi bıkkın, kaygılı, stresli, öfkeli, kızgın ya da üzgün hissediyorsanız, negatif enerji dağıtırsınız… Çekim Yasası vasıtasıyla evren bu titreşimlerin her ikisine de coşkulu bir şekilde karşılık verecektir.”

Yani bu sözlere göre siz evrene nasıl bir enerji gönderirseniz öyle bir karşılık alırsınız. Nitekim 'Çekim Yasası'nın temelini de bu oluşturuyor. “Çekim Yasası neye odaklanırsanız hayatınıza onu çekeceğinizi söyler. Enerjinizi ve dikkatinizi neye verirseniz, o şey size geri dönecektir. Dolayısıyla, hayatınızdaki iyi ve pozitif şeylere odaklanırsanız, daha faza iyi ve pozitif şeyi hayatınıza kendiliğinden çekersiniz.” diyor Canfield. İstediğimiz gibi bir geleceği şekillendirmek için de düşünce ve duyguları doğru şekilde kullanmayı bilmemiz gerektiğini de ekliyor. Kitabında sunduğu yöntemlerse kontrolü elimize nasıl alacağımızı anlatıyor. “Bir kez tam olarak bunu kabul ettiğinizde ve bunun sorumluluğunu üstlendiğinizde aklınıza koyduğunuz her şeyi yapabilirsiniz. Kendi hayatınızın yazarısınız, onu dilediğiniz yöne çekebilirsiniz. Kısacası hayatınızı değiştirme ve arzu ettiğiniz geleceği yaratma yeteneğine sahipsiniz.”

'Çekim Yasası'nı Yaşamanın Anahtarı' kitabındaki öğütler açık ve net: Hayatınızda neyi istiyorsanız evrene onu yansıtın! Sahip olduklarınıza minnet edin ve mutlu olun; hayat hakkında tutkulu olun; her konuda pozitife odaklanın; hayallerinize inanın; arzu ve isteklerinizi zihninizde ve gözünüzde netleştirip gerçek olduklarını düşleyin; 'Çekim Yasası'na güvenin; isteklerinizi evrene gönderip bunların gerçek olması için Tanrı'ya, kaynağa, evrene izin verin.

Canfield, hayallerimiz doğrultusunda bu türde bir amaçla ve niyetle hareket ettiğimizde bütün evrenin bizi her bakımdan cömertçe destekleyeceğini söylüyor. “Hayallerinizde kendinize samimiyetle yatırım yapmaya istekli olursanız para da dahil bütün gerekli kaynaklar ardı sıra gelecektir. Çünkü evren tutkulu olduğumuz, odaklandığımız, bağlandığımız şeyin titreşimine ve gerçekten mümkün olduğuna inandığınız şeye cömertçe karşılık verir. Sevinç, sağlık, zenginlik, mutluluk sizin istemeniz içindir” diyor Canfield. Kitabında sunduğu uygulaması basit pek çok yöntem de bütün bunları hayata geçirmek için emrinize amade. 'Çekim Yasası'na ister inanın, ister inanmayın yine de bir denemekte fayda var. Çünkü Canfield'ın sözleri hayli iddialı: “Bu yöntemlerle hayatınızı her bakımdan değiştirebilirsiniz. Çünkü 'Çekim Yasası' sonsuz imkanları, sonsuz bereketi ve sonsuz mutluluğu mümkün kılar.”

HEDEFLERİNİZİN LİSTESİNİ YAPIN

Pek çok konuda listeler yapmayı öğütleyen kitapta en dikkat çekici listeyse '101 Hedef Listesi'. Adından da anlaşılacağı üzere burada kendiniz için gerçekleşmesini istediğiniz 101 hedefi, yani hayallerinizi, arzularınızı, isteklerinizi bir liste olarak sıralamanız gerekiyor. “Bundan 17 yıl önce listemi yapmıştım ve şu ana kadar 63 tanesini gerçekleştirdim” diyor Canfield, “Bunlar arasında daktiloda bir dakikada elli kelime yazmak; kayak ve sörf yapmayı öğrenmek; çok satan bir kitap yazmak; değişik egzotik ülkelere seyahat etmek; hayallerimdeki evi almak ve köşe yazarı olmak gibi şeyler vardı. Bu 101 Hedef Listesi'ni yaptığınızda, her hafta listenizi gözden geçirerek bu hedeflere ulaşmanızı sağlayacak şartları yaratacak, 'Çekim Yasası'nı harekete geçireceksiniz.” Canfield, 101 Hedef Listesi'ni oluşturmak için öncelikle hayatınızın 7 farklı alanında istediklerinizi belirlemenizi öneriyor. Şöyle yapabilirsiniz:

1. Kişisel hedefleriniz: Burada yapmak istedikleriniz, olmak istedikleriniz ve sahip olmak istediklerinizi listeleyin.

2. İlişkiler: Arkadaşlar, aile, romantik ilişkiler ve meslektaşlar konusunda istediklerinizi listeleyin.

3. Sağlık ve beden: Sağlıklı olma, zindelik ve vücut şekli konularında istediklerinizi listeleyin.

4. Boş zaman: Spor, hobi, eğlence, tatil gibi konularda istediklerinizi listeleyin.

5. Kariyer ve eğitim: İş, okul ve kariyer hedeflerinizde istediklerinizi listeleyin.

6. Para: Gelir, birikim, yatırımlar gibi konularda istediklerinizi listeleyin.

7. Katkı: Hayırseverlik ve toplum hizmetleri gibi konularda yapmayı istediklerinizi listeleyin.

Bu ayrı listeleri yaptıktan sonra sizin için önemli olan hedefleri 101 Hedef Listesi'ne alt alta yazın. Büyük düşünün, istediğiniz şeye odaklanın, onu hak ettiğinizi kabul edin, ona sahip olabileceğinize inanın ve sonra onu serbest bırakın. Bu listeyi oluşturarak evrene bir mesaj göndermiş, yani evrene siparişinizi vermiş olacaksınız.

GÜNDELİK RİTÜELLERİ UYGULAYIN

1. Her güne zihninizi, arzularınıza, hedeflerinize ve niyetlerinize odaklamak için en azından beş dakika ayırarak başlayın. Rahat olun, gözlerinizi kapatın ve bütün hedeflerinizin ve arzularınızın zaten gerçekleştirilmiş olduğunu gözünüzde canlandırın. Bu gerçekliğe ilişkin duyguları, gerçekten hissedin. Gününüzün tam olarak istediğiniz gibi geçtiğini görün.

2. Her gün araçlarınızı kullanın. Vizyon kitabınız, hedef listeniz, minnet sembolünüz ve olumlamalarınız size somut bir esin kaynağı olacak ve enerji alanınızın yönünü pozitif bir şekilde değiştirecektir. Bu araçları her gün kullanmaya ve onlara başvurmaya söz verin.

3. Amacınızla ve arzuladığınız hayatı yaratmanızla aynı doğrultuda olmayan duygusal karışıklıklara dikkat edin. Bunları her fark ettiğinizde düşünce ve duygularınızı çekmek istediğiniz şeye denk gelen bir titreşime sahip düşünceler ve duygularla değiştirin. Sizi neşelendiren şeylere odaklanın ve beklentilerinizi pozitif tutun.

4. Hayatınızın bütün anlarında minnet ve takdir etmenin önemini unutmayın. Her gün Tanrı'yla ve kendinizle bağlantı kurmaya zaman ayırın.

5. Her gün amacınız, hedefiniz ve arzularınızla aynı doğrultuda harekete geçin. Dikkatli ve bilinçli olun. Esin veren fikirlerinize göre hareket edin. Duygularınıza ve sezgilerinize güvenin. Hayalleriniz yönünde gündelik adımlar atın.

6. 'Çekim Yasası'nın hayatınızda işlediğini kabul edin. 'Çekim Yasası'nın etkisinin her işaretini göz önüne alın ve ona teşekkür edin. Unutmayın, bu yasanın işlediğini ne kadar çok kabul ederseniz yasa o kadar fazla işler.

JACK CANFIELD KİMDİR?
64 yaşındaki Jack Canfield girişimcileri, şirket liderlerini, yöneticileri, satış uzmanlarını ve eğitimcilerini, kişisel profesyonel ve finansal hedeflerine ulaşmalarını nasıl hızlandıracakları konusunda eğiten Self Esteem Seminars'ın ve Canfield Group'un hem kurucusu hem de CEO'su. Canfield, bu evrensel ilkeleri ve keşif stratejilerini 35 yıldan fazla zamandır şirketlere, hükümet temsilciliklerine ve 30'dan fazla üniversiteye sunuyor. Canfield aynı zamanda 146 kitaplık bir seriyi kapsayan 100 milyonun üzerinde kopyası olan ve 47 dilde basılmış çok satan kitap dizisi 'Tavuk Suyuna Çorba'nın yardımcı yaratıcısı ve yardımcı yazarı. Diğer yayınları arasındaysa 'The Siccess Principles: How to Get from Where You Are to Where You Want to Be', 'The Power of Focus' ve 'The Aladdin Factor' bulunuyor. Çok satan kitap 'The Secret'in başarılı film versiyonunda rol alan öğretmenlerden biri olarak da dikkat çeken Canfield, bugüne kadar çekim yasası ve kişisel gelişim konularıyla ilgili olarak The Oprah Winfrey Show, Larry King Live, Good Morning America, the Today Show gibi birçok ünlü programlar konuk oldu, dahası kendi PBS spesiyali The Secret to Living the Law of Attaraction'a da imza attı. Canfiled, eşi Inga ve üç çocuğu ile birlikte Santa Barbara, California'da yaşıyor.

VİZYON KİTABI OLUŞTURUN

İstediklerinizin gerçekleşmesi için yapmanız gereken en önemli şeylerden biri onları görselleştirmek. Zira Canfield'a göre arzularınızı resimler ve imajlarla göstererek titreşim düzeyinizi gerçekten güçlendirebilirsiniz. Çünkü görseller ve resimler duygularınızı uyandırır; duygularınızsa çekim yasasını harekete geçiren titreşimsel enerjilerdir. Hayallerinizi sanki gerçekmiş gibi tecrübe edip görsel olarak da içselleştirirseniz evren de size bu görüntüye denk gelen bir karşılık verecek. Bunun için en etkili yöntemse bir vizyon kitabı oluşturmak. Hayatınıza çekmek istediğiniz tecrübeleri, duyguları ve eşyaları sembolize eden resimler bulun ve onları bir vizyon kitabında toplayın. Size ilham veren fotoğraflar, dergilerden kestiğiniz, internetten bulduğunuz resimleri kullanabilirsiniz. Vizyon kitabına mutlu bir anda çekilmiş kendi resminizi eklemeyi de unutmayın. Sizi harekete geçiren ve kendinizi iyi hissettiren kelime ve resimlerle dolu bu vizyon kitabı sizin haritanız olacaktır. Kişisel hedefler için ayrı, romantik ilişkiler için ayrı, finansal konular için ayrı vizon kitapları da oluşturabilirsiniz. (Mine Akverdi)

Kitapla ilgili detaylar.
Kaynak:
Bu haber toplam 1300 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri