Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Haydar Baş Ergenekoncu mu?

22 Ekim 2008 / 14:57
Yeni Mesaj Gazetesi'nin Ergenekon Davası'nı görmezden gelen tek ulusal günlük gazete
Bu partinin lideri Haydar Baş ve partisinin adları Ergenekon İddianamesi'nde de onlarca kez geçiyor. Bugün de "Haydar Baş, Ergenekon'un neresinde?" sorusuna cevap aramaya çalışacağız.

PROF'LUĞU AZERBAYCAN'DAN MENKUL

Kendini İslami camia içinde nitelendiren ancak farklı açılımlarıyla kafalarda soru işaretleri oluşturan Bağımsız Türkiye Partisi'nin (BTP) lideri Haydar Baş'ın adı Ergenekon İddianamesi'nde 6 kez, BTP'nin 8 kez, partinin gayriresmi yayın organları Yeni Mesaj Gazetesi, Mesaj TV ve Meltem TV'nin de birer kez geçiyor. Bu isimlerin yer aldığı sayfalar ise 2001, 2002, 2003, 2004, 2035 ve 2400.

"Milli" diye tanımladıkları "ulusalcı" bir çizgide politika üreten ve bazı kampanyalarda zaman zaman İP ile aynı saflarda gözüken bu hareketle ilgili olarak yıllar önce eski MİT mensubu Mehmet Eymür "atin.org" isimli halen faal olmayan web sitesinde ilginç bilgiler vermişti. 4 Haziran 2002 tarihli "Ergenekon" başlıklı yazıda Eymür şunları yazmıştı;

Bağlantıyı sağlayan emekli albay Hüseyin Mümtaz

"Önce Yeni Hayat ve Aydınlık, sayfalarını birbirlerine açarak paslaşmaya başladı. Ardından birlikte paneller düzenlediler. Son safhada yanlarına Azerbaycan'dan profesörlük unvanlı Kadiri Şeyhi Haydar Baş'ı da aldılar.

Fikir babalığını Atilla İlhan'ın yaptığı oluşumun operasyonel komutanı; emekli albay Hüseyin Mümtaz. Mümtaz, Yeni Mesaj'daki köşesinde söyle buyuruyor:

'Aynı TBMM hükümetinin Kurtuluş Savaşı esnasında Kuvayı Milliye'yi canlandırmak için Anadolu'ya gönderdiği -İrşad Heyetleri- gibi.. Yeni Mesaj - Meltem TV ekibine, Yeni Hayat'a, Aydınlıkçılar'a, Hürriyet'ten Mümtaz Soysal, Cumhuriyet'ten Erol Manisalı'ya ve açıktan olmasa da - askere - büyük görev düşüyor..."

Toplumsal Dönüşüm Yayınları'nın ve Yeni Mesaj gazetesi yazarlarından emekli Albay Hüseyin Mümtaz Bayazıtoğlu'nun ismi Hrant Dink cinayetinde geçmişti. Bayazıtoğlu'nun geçmişte Akdeniz Üniversitesi'nce Antalya'da düzenlenen "301. madde ve düşünce özgürlüğü" konulu panelde, Dink'le panelist olarak bir araya geldiği ve Dink'in bazı açıklamalarına tepki gösterdiği belirlenmişti.

Bayazıtoğlu, Haydar Baş'ın kurduğu Bağımsız Türkiye Partisi'nde yöneticilik yapmıştı. Bayazıtoğlu, Akın Birdal suikastinin azmettiricisi Semih Tufan Gülaltay'ın dergisi Yeni Hayat'ta yazı yazmıştı. Danıştay saldırısı sonrasında gözaltına alınan emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin, Ankara Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde verdiği ifadede Hüseyin Mümtaz Beyazıtoğlu'nu tanıdığını açıklamıştı.

Derin haz duyduğu işbirliği

Mümtaz, 11 Haziran 2002 tarihli köşe yazısında "iki ayrı uç Yeni Mesaj–Meltem ekibi'nin BTP'si ile, 'Aydınlıkçılar"ın İP'sinin 'müşterek düşmana karşı hedefte birlik' içinde bulunmalarından derin haz duyduğumu elbette belirtmeliyim." demişti.

Kısacası Haydar Baş ve ekibi belki Ergenekon'un direk içinde olmasalar da, gazetelerinde bir dönem yazan ve partilerinde yöneticilik yapan bazı emekli subayların da yönlendirmesiyle "Ergenekoncu kampanyalarda" aktif rol üstlenmişlerdi. "Zaten Ergenekon kurulurken "Türkçü, solcu, Kürtçü kanatları" gibi güya "İslamcı" kanatları da mutlaka düşünülmüştü." "Kızılelma" koalisyonuna seve seve katılarak Perinçek'le aynı safta yer alan ve bazı İslami cemaatlerle liderlerine çamur atan BTP yöneticilerini de –samimi destekçilerini tenzih ederek- herhalde bu çerçevede değerlendirmek gerekiyor
Bu haber toplam 4134 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri