Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Haydut İsrail iyice zıvanadan çıktı

09.06.2010 01:13
İnsani yardıma gelenleri öldüren İsrail, Türkiye aleyhtarlığının dozunu artırdı.

1- İsrailli eski bir general, “Erdoğan savaş gemileri ile gelirse batırırız” dedi

İsrail Savunma Bakanlığı Siyaset Dairesi Başkanı Tümgeneral Amos Gilad, askeri yetkilileri, Türkiye ile krizi körükleyecek Başbakan Tayyip Erdoğan’a yönelik eleştirilerin tonunu yumuşatmaya çağırırken eski Genelkurmay Başkan Yardımcısı bu çağrıyla çelişen bir açıklamada bulundu.

Türkiye ile ilgili sert görüşleriyle bilinen General Uzi Dayan, daha önce Lübnan basını tarafından ortaya atılan Erdoğan’ın savaş gemilerinin eşlik edeceği bir yardım filosuyla Gazze’ye gideceği iddialarını değerlendirdi.

Haaretz Gazetesi’nde yayınlanan haberde Dayan’ın ““Eğer Türk savaş gemileri gelir, Türk Başbakanı da filoya katılırsa hiç şüphe yok ki bu ‘casus belli’ (savaş sebebi) olur” dediği belirtildi.

Dayan “Eğer (Erdoğan) böyle bir filoya katılırsa, bunun casus belli (savaş sebebi) olacağını ve gemiye el koymayacağımızı, ama batıracağımızı açıkça ifade etmeliyiz. Eğer İsrail, bunu önceden belli etmezse, Türkler giderek daha çok özgüven kazanacaklar ve önceden önleyebileceğimiz bir senaryo ile karşı karşıya kalabiliriz” diye konuştu.

ASKERLERDEN MEKTUP

Bu arada İsrail donanması yedek subaylarından 10'u, İsrail hükümetini eleştirerek, soruşturma komisyonu kurulmasını istedi. Askerlerin mektubunda "Sivillerin ölmesi karşısında nutkumuz tutuldu. Durumun değerlendirilmesinde ve kuvvet kullanımında ciddi taktik hatalar yapıldı" denildi.

2- İsrail basını ‘İlişkilerimizi bozan kişi’ diye yeni MİT Müsteşarı’nı hedef yaptı

İsrail’in önde gelen gazetelerinden Haaretz, İsrail istihbarat örgütü Mossad’ın, Türk istihbarat örgütü MİT’in başına Hakan Fidan’ın atanmasından kaygı duyduğunu ileri sürdü.

Gazetenin savunma yazarı Amir Oren’in imzasını taşıyan haberde, İsrail güvenlik çevrelerinin, Gazze’ye gemilerle yardım operasyonunun, 42 yaşındaki Hakan Fidan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Başbakan Erdoğan tarafından birlikte planlandığına ve ilişkilerdeki “kasti” değişimi temsil ettiğine inandıkları belirtildi.

Haaretz, Fidan’ın yardım gemilerinin organizasyonunu yapan İnsani Yardım Vakfı ile bağlantısı olduğuna dair bir bilginin bulunmadığını da vurguladı.

3- Gemideki gönüllülerin görüntüleriyle video-klip hazırlayıp dalga geçtiler

İsrail hükümetinin basın ofisinin yabancı basın mensuplarına gönderdiği videoda, Mavi Marmara baskınındaki ölümlerle alay ediliyor. Klip, “We Are the World“ şarkısı örnek alınarak çekilmiş. Klipteki şarkıda “Dünyayı kandırırız Herkesi İsrail askerlerinin Karındeşen Jack olduğuna inandırırız” gibi sözlere yer veriliyor. İsrail hükümeti klibin linkinin bir hata sonucu gönderildiğini açıkladı.

4- Tel Aviv, gemideki iki İHH yetkilisini ‘terörist’ ilan etti

İRAN DA GEMİ GÖNDERİYOR

İsrail-Türkiye gerilimi sürerken, İran da Gazze’ye yardım gemisi gönderme kararı aldı ve insani yardım gönüllülerini de ablukayı delmeyi amaçlayan bu girişime katılmaya çağırdı. Iran Kızılayı’nın yöneticisi Abdülrauf Adibzade, yardım kararını İran Dışişleri Bakanlığı ile görüşerek aldıklarını belirtirken, gemilerin birinde yardımların, diğerinde de gönüllülerin taşınacağını açıkladı. İran Devrim Muhafızları ise geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, Gazze’ye yardım taşıyacak gemileri silahla korumaya hazır olduğunu duyurmuştu.

TÜRKİYE’YE GELMELERİ YASAKLANDI

İSRAİL, askerlerinin Türkiye seyahatine yasak getirdi. İsrail Ordusu, Terörle Mücadele Birimi’nin İsrail vatandaşlarına “Türkiye’ye gitmeyin” uyarısının ardından, halen görevde bulunan askerlerine Türkiye’ye seyahat yasağı koydu. Bu yasağın, hem şahsi hem de görev amaçlı ziyaretleri kapsadığı belirtildi. İsrail daha önce de turistlere Türkiye’ye gitmemeleri için uyarıda bulunmuş, Türkiye’deki elçiliklerinde çalışan diplomatların ailelerini de geri çağırmıştı.

BM’NİN ÖNERİSİNE RET CEVABI

İsrail BM tarafından açılması planlanan soruşturmayı reddetti. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun önceki günkü açıklamasının ardından Washington Büyükelçisi Michael Oren de, BM tarafından kurulacak bir soruşturma komisyonuna üye verilmeyeceğini belirterek daha önce BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon tarafından yapılan teklifi reddetti. Oren, bunun yerine ABD’nin gözlemci olacağı bir İsrail soruşturması üzerine çalıştıklarını kaydetti.

FİLİSTİNLİ DALGIÇLAR ÖLDÜRÜLDÜ

MAVİ Marmara gemisine yapılan kanlı operasyonun üzerinden bir hafta geçerken, Gazze açıklarında dün sabah düzenlenen bir operasyonda 4 Filistinli hayatını kaybetti. İsrail ordusu öldürülenlerin dalgıç militanlar olduğunu ve İsrail hedeflerini vurmaya hazırlandıklarını öne sürdü. Hamas yönetimi ise öldürülenlerin eğitim yaptığını iddia etti.

HELEN THOMAS EMEKLİ EDİLDİ

MAVİ Marmara gemisine baskından sonra İsrail’i kızdıran açıklamalar yapan 90 yaşındaki Beyaz Saray muhabiri Helen Thomas, emekli edildi. Helen Thomas, Youtube’da yayınlanan bir videoda, “Yahudiler Filistin’i terk edip, Polonya ve Almanya’daki evlerine dönsünler. İsrailliler, Filistin’ten defolup cehenneme gitsinler” derken görülüyordu. Bu sözlerinin ardından emekli edilen Thomas, ajans muhabiri olarak 10 başkanı izlemiş, son olarak Hearst yayın grubu adına çalışıyordu.

Bu haber toplam 1182 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri