Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hayırlı olsun mu hayırsız olsun mu?

30 Aralık 2008 / 14:22
Medyamız tam bir Kürtçe cahili çıktı. Başbakan'ın dün Kürtçe olarak söylediği 'Hayırlı olsun' ifadesi, Milliyet tarafından 'Hayırsız olsun' şeklinde verildi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni yıl mesajında TRT-6 için Kürtçe söylediği 'Hayırlı olsun' ifadesi Milliyet tarafından 'Hayırsız olsun' şeklinde verildi. Başbakanın Kürtçe iki cümlecik mesajına manşet veya sürmanşetten yer veren diğer gazetelerin tavrı Mliliyet kadar olmasa da ondan aşağı kalır değildi. Çünkü Erdoğan'ın Kürtçe söylediği 'Yeni yılınız kutlu olsun' ve 'TRT-6 hayırlı olsun' cümlelerini hiçbir gazete doğru yazamadı.

Kürtçeleri, "Ser sala we pîroz be" ve "TRT Şeş bi xêr be" olan iki mesajı her bir gazete kendi tarzancası ile yazdı. Testi sadece Star ve Taraf gazeteleri geçti. Medyanın sabah akşam 'kardeşiz' dediği Kürtlerin dilinden hiç anlamadığı tescillenmiş oldu..

MİLLİYET: HAYIRSIZ OLSUN

Ancak en hazmedilemeyen hataya imza atan Milliyet'in tavrı tarihe geçecek cinsen. Bir harfi ve şapkayı yanlış kullanınca cümlenin "hayırlı olsun" anlamı "hayırsız olsun"a dönüşmüş. Milliyet gazetesinde yer alan, "TRT Şeş bê xer be" şeklindeki ifade Kürtçe'de "TRT 6 hayırsız olsun" anlamına geliyor çünkü.

Akşam gazetesi ise verdiği haberde "TRT şeş, bi heyr be" gibi ancak metin çözümlemeyle anlaşılan yarı Türkçe yarı Kürtçe garip ifadeye yer verdi. Gazetenin, "Başbakan'dan Kürtçe jesti" dediği haberdeki ifade jestten çok arabeski anadırıyor.

RADİKAL'DEN 'DUBLE' HATASI

Geçen hafta yayınladığı Kürt dosyasının tanıtım yazısında, "Kürtler kimdir, nerede yaşar, kaç çocuk doğururlar, Kürt hanesi kaç kişiden oluşur, nasıl evlenirler" sorularıyla Afrika'ya giden İngiliz Conrad'ı aratmayan liberal ve kadim oryantalist Radikal ise 'hayırlı olsun' kelimelerini manşetten verdi. Yeri doğru ancak içeriği yanlıştı mesajın. Doğru olsaydı şaşardık zaten. Manşetten verilen "TRT 6 bi xwêr be"de W harfi fazlalığı vardı. Herhalde Kürtçe'yi X, W, Q'dan ibaret zannetikleri için X'i görmüşken yanına bir de W eklediler. Bugün gazetesi de manşetten Radikal ile aynı hatayı yaptı. O da, "xêr" sözcüğünü "Xwêr" şeklinde tuhaflaştırdı.

SABAH'TAN KİTLESEL HATALAR

En iyiniyetli hatayı ise kitle gazetesi Sabah yaptı. Sürmanşetine büyük puntolarla taşıdığı haberde her iki ifadeyi de yanlış yazmış. Kitle gazetesi olmanın verdiği vurdum duymazlıkla hareket ettiği her halinden anlaşılan Sabah, doğrusu "Ser sala we pîroz be" olan ifadeyi ek ve takı eksiklikleriyle "Ser salawe piroz be" şeklinde, "TRT 6 (Şeş) bi xêr be" ifadesini ise "TRT 6 serx erebe" ye dönüşerek hiçbir anlama gelemeyen ve hiçbir tahmine de imkan vermeyecek şekilde bozmuş.

'Xêr be'yi 'serx erebe', 'bi xêr be-hayırlı olsun'yi ise 'bê xer bi-hayırsız olsun' yapan gezetecilerin hitap ettileri toplumu hiç tanımadıklarını gösteriyor. Buradan Başbakanlık basın danışmanlarının da ne kadar aymaz olduklarını görüyoruz. Herkesin hata yapacağını düşünerek mesajı yazılı olarak basına dağıtabilirlerdi.

Ancak yanlış da olsa, Kürtçe ifadelerin Türk medyasının manşetlerine çıkması, bir Başbakanı'nın Kürtçe mesaj yayınlaması Türkiye için tarihi bir ana işaret ediyor. Umarız devamı gelir…


Kaynak:
Bu haber toplam 910 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri