Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hazır Çorbalara Dikkat!

02.03.2010 00:00
Marketlerde satılan hazır çorbalarda tespit edilen bu risk, tansiyon yükselmesi ve felç riskini artırıyor.
Marketlerde satılan hazır çorbalarda tuz seviyesinin yüksek olduğu, bunun da tansiyon ve felç riskini artırdığı tespit edildi. İngiltere'deki Consensus Action on Salt and Healt (CASH) isimli sağlık hareketinin yaptığı araştırmada 575 çeşit çorbanın yüzde 25'indeki tuz seviyesinin standartların üzerinde olduğu belirlendi.

Uzmanlar, çok miktarda tuz alımının yüksek tansiyon ve felç riskini arttırdığını vurguladı. Aralık ve Şubat ayları arasında, süper marketlerde satılan biz dizi hazır çorbayı test eden CASH, tuzun çorbalarda ne kadar fazla kullanıldığına dikkat çekti.

EN FAZLA 6 GRAM TÜKETİN


Yetişkinler için maksimum tuz tüketiminin günde 6 gram olduğunu belirten Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi yetkilileri, 100 gramlık hazır çorbada ortalama 0,6 gram tuz olması gerektiğinin altını çizdi.

CASH Başkanı Prof. Graham MacGregor, çorbaları da kapsayan gıda endüstrilerinin büyük çoğunluğunun yavaş yavaş ürettikleri gıdalardan tuzu çıkarmaya başladığını söyledi. Araştırma, çorba gibi sağlıklı görünen gıdalarda da yüksek miktarlarda tuz bulunabileceğini ortaya çıkardı.
Bu haber toplam 1326 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri