Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hedef Koçman mıydı?

08 Ağustos 2008 / 07:47
Patlamada asıl hedefin o an Selimiye Kışlası'nda içtima alan 1. Ordu Komutanı Org. İsmail Koçman olabileceği görüşü ağırlık kazandı.
Hedefteki 1. Ordu Komutanlığı Karargahı'nda saldırı ile sabah içtima saatlerinin aynı olması dikkat çekti. Pazartesi ve Perşembe günleri, 1. Ordu Komutanı İsmail Koçman'nın sabah saat 09,15 te kışla toplanma alanında eksiksiz içtima aldığı belirtildi. Öte yandan ard arda atılan 60 milimetrelik 4 havan mermisinin 2 tanesinin nereye düştüğü belirlenememesi kafaları karıştrıdı. Patlama sesi duyulan, ancak nereye düştüğü tespit edilemeyen 2 havan mermisi için 1. Ordu Komutanlığı, başında bir albay ve 1 binbaşının olduğu özel bir ekip görevlendirerek çevrede araştırma yaptı.
Üsküdar Belediyesi'nin ek hizmet binasındaki patlama dün saat 09.25'te bir patlama meydana geldi. Patlamaya havan topu mermilerinin neden olduğu açıklandı. Bu açıklamadan kısa bir süre sonra daha çarpıcı bir açıklama geldi. Patlamalar tesadüfen değil bizzat havan topu atışıydı. Bu bilgiden sonra gözler havan mermilerinin patladığı belediye ek tesislerinin 500 metre ilerisindeki 1. Ordu Komutanlığı'na bağlı Selimiye Kışlası'na çevrildi. Sızan bilgilere göre havan atışlarının asıl hedefi belediye binası değil Selimiye Kışlası'ydı.

KIŞLAYA ULAŞAMADAN PATLADI

Karacaahmet Mezarlığı'ndan Selimiye Kışlası'na havan topuyla saldırı düzenlenmek istendiği, ancak mermilerin kışlaya ulaşamadan patladığı belirlendi. Olayın ardından bölgede yapılan incelemelerde, Karacaahmet Mezarlığı'nın içersinde havan topu düzeneği bulundu. Saldırının hedefinin 1 Ordu Komutanlığı Selimiye Kışlası olduğu ve 4 atış yapıldığı bildirildi. Mermilerden 3'ü mezarlıkta patlarken, diğeri Selimiye Kışlası'nın 500 metre yakınında çöp kamyonuna isabet etti. Havan mermisinin düştüğü belediye tesisleri, Selimiye Kışlası'na 300-400 metre uzaklıkta bulunuyor. Havan topunun modelinin eski olması ve mermilerin nemli olması nedeniyle kışlaya ulaşamayan mermilerin tesadüfen belediye tesislerine düştüğü anlaşıldı. Öte yandan hava topunu kullananların bu konuda yetkin olmaması ve ilk atışlardaki aksaklıkların ardından paniğe kapılarak kaçtıkları değerlendirmesi yapılıyor


Koçman: Parçaları bulduk

1. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Koçman, İstanbul Valisi Muammer Güler'e veda ziyaretinde bulundu. Vali Güler, basın mensuplarının 'Üsküdar'daki patlamada havan toplarının hedefinin 1. Ordu Komutanlığı olduğu yönünde iddialar var. Somut bir şey var mı?' sorusuna karşılık, 'Havan topu tabi ki farklı bir şey. Arkadaşlarımız üzerinde inceleme yapıyorlar' dedi. Orgeneral İsmail Koçman ise 'Kara Kuvvetleri Denetleme Başkanlığı da yaptım. Çok havan topu attırdım. O sesi de duydum. Böyle bir değerlendirme yapmıyorum. Parçaları da bulduk, parçalar belki yapılmış olabilir. Daha çok erken. Bizde istihbarat yok. Sayın validen aldık istihbaratı' diye konuştu.


Saldırı Komando Havanı'yla

Saldırının gerçekleştirildiği havan'ın cinsinin komando havanı olduğu öğrenildi. 1.500 metre menzile sahip komando havanıyla etkili bir saldırının gerçekleştirilebileceği kaydedildi. Askeri uzmanlar, 60 mm olarak tespit edilen havanla Karacaahmet Mezarlığı'ndan, Selimiye Kışlası'na etkili bir saldırının mümkün olabileceğini belirtti. Komando havanı olarak bilinen saldırı silahının 6 kg 200 gram olduğu şok saldırılar için çok kullanışlı ve etkili olduğu belirtilirken, bu tip bir silahın bulunmasının çok kolay olmadığını vurguladılar.


Cerrah, Başbakan'a bilgi verdi

Üsküdar belediyesi ek hizmet binası önündeki patlamaların ardından olay yerinde incelemeler yapan İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, daha sonra Başbakan Erdoğan'ın Üsküdar Emniyet Mahallesi'nde bulunan evine geçti. Cerrah, saat 11.15 sıralarında geldiği evde yaklaşık 30 dakika kaldı. Başbakan Erdoğan'a patlamayla ilgili bilgi verdiği öğrenilen Cerrah'ın evden koşar adımlarla çıkması dikkat çekti

Kaynak:
Bu haber toplam 1080 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri