Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hedefte Eğitimsiz Gençler Var

12.12.2009 11:21
Türkiye'de son günlerde teröristbaşı Öcalan'ın hapishane koşulları bahane edilerek izinsiz eylemler yapılıyor, her yer savaş alanı haline getiriliyor

Türkiye, özellikle son günlerde terör örgütü PKK'nın kuruluş yıldönümü ve teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın hapishane şartlarının sözde kötü olduğu gerekçe gösterilecek birçok eyleme sahne oldu.

Eylemlerde çocuk ve gençlerin ön saflarda yer alarak, polise taş ve molotof kokteyli atması dikkat çekmişti. Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele Daire Başkanlığı'nın araştırması, terör örgütlerinin hedefinde özellikle eğitim seviyesi düşük, 14-25 yaş arası gençlerin olduğunu gösterdi.

Terör örgütü PKK'ya üye 400'ün üzerinde tutuklu arasında yapılan araştırmada, tutukluların yarıdan fazlasının 14-25 yaş grubunda olduğu ortaya çıktı. Yüzde 54'ünü bu yaş grubundan gençlerin oluşturduğu teröristlerin yüzde 34'ü 26-37, sadece yüzde 12'si 38-58 yaş aralığında.

Araştırmanın diğer dikkat çekici diğer bir sonucu da bölücü örgüt üyelerinin eğitim seviyelerinin düşüklüğü oldu. PKK'lıların yüzde 12'si yüksekokul, yüzde 18'i lise mezunuyken ilkokul mezunları yüzde 57 ile en büyük grubu oluşturuyor. Her 100 teröristten 13'ü de sadece okur yazar.

Aynı araştırma kapsamında, dini referans alan terör örgütlerinin durumu da incelendi. Bu amaçla 200 kişi arasında yapılan inceleme, yaş gruplarıyla ilgili dikkat çekici bilgiler ortaya çıkardı. Bu tür örgüt üyelerinin yüzde 72'si, 15-25, yüzde 3 10-14 yaş grubunda; yani 10 yaşındayken katılan bile var. Ayrıca 25-29 yaş arasındaki teröristlerin oranı yüzde 17, 35 yaş ve üstü sadece yüzde 2. Öğrenim durumları ise yüzde 23'ü yüksekokul, yüzde 41'i lise, yüzde 34'ü ilköğretim mezunu olarak görülüyor. Sadece okuma yazma bilenlerin oranı da yüzde 2 olarak belirlendi.

Araştırmaya göre kanundışı radikal sol örgütlerin de hedefinde gençler var. Yakalanan 800'ün üzerinde kişi arasında yapılan araştırmaya göre bu örgütlerin üyelerinin yüzde 65'ini 14-25, yüzde 17'sini 25-30 yaş arası gençler oluşturuyor. Çoğu da lise ya da üniversite çağında. Yüzde 21'i üniversite mezunu, yüzde 34'ü lise mezunu ya da öğrencisi, yüzde 43'ü ilköğretim mezunu, yüzde 2'si okuma yazma bilmiyor.

EMNİYET'TEN EĞİTİM SEFERBERLİĞİ


Emniyet yetkilileri, gençlerin terör batağına saplanmaması için başta ebeveynler olmak üzere yakın çevresine önemli görevler düştüğüne dikkat çekti. Bu çerçevede İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü de bir dizi eğitim semineriyle hem gençleri hem de onları eğiten öğretmenlerini bilgilendiriyor.

Seminerlerde, terör örgütlerinin özellikle 14-25 yaş arası çocuk ve gençleri hedef aldığı anlatan Terörle Mücadele Şube Müdür Yardımcısı Okan Özer, "Sağ, sol veya bölücü olsun, tüm örgütlerin üyelerinin yüzde 50'den fazlasını, 14-25 yaş arası çocuk ve gençlerin oluşturduğunu görüyoruz. Terör, günlük hayatımızda karşımıza çıkıyor. Amacı korkutma, baskı kurma ve bezdirme yöntemleriyle kendini kabul ettirmek. Nedense terörün var olduğu coğrafya, bizim de içinde bulunduğumuz bölge. Birileri de terörden sürekli kazanıyor. Terörde insan faktörü çok önemli ve gençleri kazanmaya çalışıyorlar." dedi.

Terörü domuz gribine benzeten Özer şunları kaydetti: "Domuz gribine karşı çocuğumuz için nasıl tedbirler alıyorsak, yanına jel verip sürekli ellerini yıkamasını istiyor, vitamin takviyesi yapıyorsak, terör örgütleriyle ilgili tedbirlerle de onları koruyabiliriz. Gençlerimize sahip çıkmazsak, birileri tarafından kullanılırlar. Elbirliğiyle gençleri geliştirip yeni fikirlere açık olmalarını sağlayabilirsek, gelecekte yaşayacağımız sıkıntıları daha sağlıklı atlatabiliriz.''

Habervaktim

Bu haber toplam 1128 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri