Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Helikoptere dönüşen 4x4

18.07.2010 00:13
ABD’nin Teksas eyaleti merkezli AVX Aircraft’ın yeni bir buluşa imza atarak şekil değiştirip helikoptere dönüşen 4x4 cip ürettiği belirtildi.

 

İngiliz Daily Mail gazetesinde yer alan haberde yeni aracın Irak ve Afnanistan’da askeri birlikleri taşıyarak yol boyunca gizlenmiş ve aniden patlayan bombalardan kaçmasını sağlayabileceği kaydedildi. Yeni helikoptere dönüşen cipin tam ekipmanlı 4 askeri taşıyabileceği ve dolu bir depo ile havada ve karada 400 kilometre (250 mil) yol katedebileceği ifade edildi.

AVX Aircraft’tan yapılan açıklamada, “Araç özellikle Irak ve Afganistan’da karayollarındaki tehlikelerden korumak amacıyla askei kullanım için oldukça uygun. Aracı neredeyse her asker kullanabilecek, sürücünün pilot lisansı olması gerekmiyor. Aracın uçuşa geçeceği sırada helikoptere dönüşmesi için gereken pervanenin açılması bir dakika sürüyor” denildi. Askerleri tehlikelerden korumak için etkili bir yöntem olarak görülen aracın Pentagon tarafından dizay edilmesinin söz konusu olabileceği kaydedildi.

Özellikleri

Prototipinin geliştirilmesi için ise birkaç yıl gerektiği belirtilen aracın özellikleri şöyle:

Araç havada 224 km, karada 138 km hıza çıkabilecek.
Arazide de 50 km hızla yol alabilecek.


 

Bu haber toplam 1418 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri