Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hem imanları hem de paraları var

26 Aralık 2008 / 13:17
ABD'nin saygın gazetelerinden New York Times Türkiye'de yükselen muhafazakâr sermayeyle ilgili bir haber yayınladı.
Amerika'nın en saygın gazetelerinden New York Times bugünkü nüshasında Türkiye'de yükselen muhafazakâr sermayeyle ilgili bir haber yayınladı. Gazete Türkiye'deki dindar insanların artık kendi elitlerine sahip olduklarını yazdı. Haberde birçok Müslüman ülke radikal fikirlerle uğraşırken Türkiye'de zenginlikle gelen problemlerin varlığına dikkat çekildi.

Gazete, yeni nesil dindar işadamlarının siyasi olarak güçlü olduğunu, bu gücün kökleşmiş zengin aileler için bir tehdit unsuru olsa da diğer dindarların parayla gelen lüks yaşantı hakkında iyi düşünmediğini belirtti. Konuyla ilgili konuşan İç Mimar Şafak Cak lüks tutkusunu yeni elitlerin kendilerini kanıtlama çabası olarak gördüğünü söyledi. Cak
"Biz onlara zenci gibi gördük" dedi.

Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etütler Vakfı Başkanı Can Paker de eski zengin ekonomik ve siyasi gücünü yenilerle paylaşmaya "hazır olmadığını" ifade etti. Paker eski elitlerin Mercedes'e binen başörtülü kadınlara katlanamayacağını da belirtti.

Gazete, Müslümanlar ve zenginlik ile ilgili yazılar yazan Mehmet Şevkey Eygi'nin, "Lüks düşkünlüğü, aşırı tüketim ve rahatlık ile kibir, gösteriş ve açgözlülük var" şeklinde konuştuğunu aktardı. Sosyolog Recep Şentürk'e göre asıl sorun parası olanın mütevazi bir hayat yaşaması gerektiği mi, yoksa her şeyi satın alma hakkına sahip olduğu mu ikileminde yatıyor.

New York Times'a konuşan yeni nesil dindar zenginler ise çok çalışmanın imanlarını kuvvetlendirdiğini ifade etti. Haberde yeni elitlerin kazandıkları parayla sadece lüks tüketim yapmadıkları, birçok yardım faaliyetine de destek oldukları özellikle vurgulanıyor
Kaynak:
Bu haber toplam 916 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri