Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hem vurdu hem teslim etti

18 Temmuz 2008 / 14:13
İsrail'in esir takasında Hizbullah'a iade ettiği 200'e yakın naaş arasında biri var ki diğerlerinden hemen ayrılıyor.
İsrail'in Hizbullah'a teslim ettiği cenazelerden birisi Filistinli kadın militan Dalal Mugrabi'ye ait. Mugrabi, 30 yıl önce, bugünün İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak tarafından öldürülmüştü.

NTV'nin haberine göre Filistinli kadın militan Dalal Mugrabi, 19 yaşındayken İsrail'e düzenlediği saldırı sırasında öldürüldü. Bundan 30 yıl önce Mugrabi'yi öldüren ve bugün de Lübnan'a teslim edilmesine onay veren ise aynı isim: İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak.

Mugrabi, 1978 yılında 11 Filistinli ve Lübnanlı militanın, Tel Aviv'in kuzeyindeki sahil yoluna düzenlediği saldırıya liderlik etmişti. Lübnan ordusu tarafından sıkıştırılınca savaşmayı seçti. Çatışmada 36 kişi öldü.

KURŞUNLAYIP YOL KENARINA SÜRÜKLEDİ

Olaydan geriye kalan fotoğraf, bir İsrail ajanının Mugrabi'nin vücuduna kurşun sıkıp yolun kenarına sürüklediğini gösteriyordu. O ajan, şimdi İsrail Savunma Bakanlığı koltuğunda oturuyor. Aynı zamanda da İşçi Partisi'nin lideri.

Ehud Barak, Hizbullah'la takası onaylayan kabine üyelerinden biri. Bir başka deyişle Mugrabi'yi öldüren, yıllar sonra da geri veren aynı isim.
Kaynak:
Bu haber toplam 724 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri