Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Herkes Aykut Kocaman diyor

26.05.2010 09:39
Fenerbahçe’de, yeni sezonda teknik direktörlük koltuğunda kimin oturacağı konusundaki belirsizlik sürerken, Aykut Kocaman’ın ismi gün geçtikçe ağırlık kazanıyor.

 

Rıdvan Dilmen: Aykut, Fenerbahçe’yi fazlasıyla hakediyor. Feyyaz Uçar: En kocaman adayım. Hakan Ünsal: En hazır teknik direktör. Altan Tanrıkulu: Aykut gelirse, bonservisi pahalı olanlar değil, sahada her şeyini verenler oynar.

Christoph Daum hakkındaki kararını bir hafta içinde vermesi beklenen sarı lacivertli yönetim, teknik direktör adayları listesinde Kocaman’ın ismini en başa yazdı.

Geçmişte Mustafa Denizli dışında yerli isimlerle başarılı olunamadığı için Türk teknik direktörlere soğuk bakan Fenerbahçe Yönetimi’ni bu kez cesaretlendiren olay, Ertuğrul Sağlam’ın, Bursaspor’u şampiyonluğa taşıması oldu.

Bunun yanı sıra, Aykut Kocaman’ın 9 yıllık teknik adamlık deneyimi olması ve Emre Belözoğlu başta olmak üzere takımdaki birçok futbolcunun, teknik direktörlük koltuğunda Daum’un yerine Kocaman’ı görmek istemeleri bu değişimdeki temel etkenler arasında yer aldı. Emre, önceki gün yaptığı açıklamada, “En büyük isteğim Aykut Kocaman’ı gelecek sene de Fenerbahçe’de görmek. Teknik adam olarak da kalabilir” derken, Daum’dan, “Eski hocamız” diye bahsetmişti.

Öte yandan, Aykut Kocaman’ın, teknik direktörlüğün yanı sıra, halen yürüttüğü sportif direktörlük görevini de devam ettirmek istediği öğrenildi. Bu talep kabul edildiği taktirde Kocaman, transfer dahil tüm teknik konularda tam yetkili olacak, böylelikle de Türk futbolu yeni bir yönetim modeliyle tanışacak.

Her konuda tam yetki

Aykut Kocaman’ın bu görevin üstesinden gelip gelemeyeceğini, Kocaman’ın futbolculuğu döneminde Fenerbahçe’nin başkanı olan Ali Şen’e ve futbol otoritelerine sorduk. Hemen hepsi Ertuğrul Sağlam’ı örnek gösterip, Aykut Kocaman’ın da bu işi pekala yapabileceğini ifade etti...

AYKUT KOCAMAN İÇİN NE DEDİLER?

Rıdvan Dilmen: Gereken her şeye sahip

Aykut, Fenerbahçe’yi fazlasıyla hakediyor. Hem kişiliği hem de teknik adamlık bilgisi üst düzeyde. Fenerbahçe Teknik Direktörü olmak için gereken bütün özelliklere sahip. Gelirse, çok başarılı olacağına inanıyorum.

Soru: Sizin Fenerbahçe’nin başında iken yaşadığınız olaylar Aykut Kocaman’ın başına gelebilir mi?

Şimdiki aklım olsa o dönem teknik direktörlüğü bırakmazdım. Bana, “Görevi bırak” diyen de olmamıştı zaten.

Ali Şen: Türkler de yapabilir

Büyük takımlarda görev yapacak yabancı antrenörün bilipte bizim Türk antrenörlerin bilmediği bir şey kalmadı. Çalışkan, kendine güvenen, zeki, insan ilişkileri iyi olan ve futbolda yenilikleri takip eden bir antrenör kesin başarılı olur. Ben futbolcu Aykut Kocaman’ı tanıyorum; teknik direktör Aykut Kocaman hakkında yorum yapamam.

Feyyaz Uçar: En iyi şekilde yapar

Aykut Kocaman Fenerbahçe Teknik Direktörlüğü görevini fazlasıyla yapar. Zaten teknik direktörlükte de başarıları var. Son yıllarda futbolda teknik taktik fizik kondisyon ve mental olarak yeni bir icat yok; bizim hocalarımızın kimseden eksiği yok fazlası var. Fenerbahçe için en “kocaman” adayım Aykut.

Altan Tanrıkulu: Rekabeti artırır

Önceliktle futbolcuların Aykut Kocaman’a nasıl baktığı önemlidir. Bu konuda Aziz Yıldırım sağlam duruş gösterirse futbolcuların sesi soluğu çıkmaz ve Kocaman da başarılı olur. O yüzden Aykut Kocaman gelirse Fenerbahçe formasına da rekabet gelir. Bonservisi pahalı olan, forması çok satan değil, sahada her şeyini verenler oynar.

İlker Yasin: Hiddink gibi olmalı

Fenerbahçe Teknik Direktörlüğü’ne getirilecek kişinin, sadece futbol bilgisi ve Türkiye’deki futbol geçmişiyle değerlendirilmesi doğru olmaz. Fenerbahçe’ye, Hiddink motiflerine uygun ve her kesimin, otoritesine itaat edeceği bir teknik adamın getirilmesi görüşündeyim. Bugünkü ortamda bir Türk teknik direktörünün böyle bir sorumluluğu kaldırmasını zor.

Hakan Ünsal: Kimse itiraz etmemeli

Ertuğrul Sağlam’ı gördükten sonra gelmesine itiraz edecek kimse olmamalı. Daum’a, Aragones’e, Rijkaard’a tahammül ediliyorsa Aykut’a da kredi vermemiz gerek. Aykut Kocaman’ın avantajı; son bir sene boyunca Fenerbahçe’nin arka bahçesinde hep o vardı. Geçen yılı çok iyi bir staj dönemi olarak görürsek Fenerbahçe için en hazır teknik direktör o, bana göre.

Engin İpekoğlu: Çok istiyorum

Yerli teknik direktörlere, malesef yabancılara tanınan şans gösterilmiyor. Bu, bilinen bir gerçek. Bunun nedeni yabancı teknik adamlar en az 3 yıllık sözleşmelerle geliyorlar ve sözleşmelere öyle ağır koşullar koyduruyorlar ki,  göndermeniz de çok zor oluyor. Aykut Kocaman’ı Fenerbahçe’nin başında görmeyi çok arzuluyorum.

Bu haber toplam 1728 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri