Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Herkes o camiyi merak ediyor

10.05.2009 03:17
Karacaahmet Mezarlığı girişinde yer alan ve mimarisiyle dikkati çeken Şakirin Camii'nin imamı Ramazan Kutlu yoğun ilgiden hayli memnun
İmam Ramazan Kutlu, caminin tanıtılmasında medyanın büyük etkisi olduğunu belirterek, ''Türkiye'nin her yerinden arıyorlar, bugün de çok sayıda ziyaretçimiz oldu'' dedi.

Gazi, Gassan ve Ghada Şakir kardeşlerin anne ve babaları Semiha ve İbrahim Şakir anısına yaptırdıkları Şakirin Camii, dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ile Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu'nun da katıldığı törenle açıldı.

Caminin imamı Ramazan Kutlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, caminin mimarının bayan oluşunun önemli olmadığını ifade ederek, ''Estetik bir Allah vergisidir. Erkeğe de kadına da verilmiş'' dedi.

Kutlu, bu caminin Türkiye'nin en modern camisi olarak takdir edildiğini belirterek, şunları kaydetti:

''Klasik ana çizgilerinden taşmamış. Osmanlı mimarisinde bir ana kubbe vardır. Bu caminin kubbesi biraz daha modernize edilerek 4 ayak üstüne oturtulmuş. Değişik bir estetiğe sahip. Dış avlusu bizim Osmanlı mimarisini yansıtıyor. Avludaki şadırvan yerine su havuzu konularak doldurulmuş. Dünden bugüne camimizin tanıtılmasında medyamızın çok büyük etkisi var. Türkiye'nin her yerinden arıyorlar, bugün de çok sayıda ziyaretçimiz oldu.''

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema-Televizyon Bölümü mezunu olduğunu ifade eden imam Kutlu, tasavvuf musikisi çalışmaları olduğunu, yurtiçi ve yurtdışında konserler verdiğini söyledi.

Hafızlar Musiki Topluluğu ile ramazan aylarında iftar ve sahur programları yaptıklarını anlatan Kutlu, 5 albümleri bulunduğunu sözlerine ekledi.
Bu haber toplam 1868 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri