Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Herkes Yargı'dan Şikayetçi!

10.12.2009 21:12
Zafer Üskül: İnsan Hakları Komisyonu'na en çok şikâyet yargıyla ilgili

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İnsan Hakları Komisyonu Başkanı ve AK Parti Mersin Milletvekili Prof. Dr. Zafer Üskül, kendilerine ulaşan şikâyetlerin en fazla yargıyla ilgili olduğunu söyledi. Üskül, "Bu alanda gelen dilekçe sayısı bir önceki yasama yılının iki katından fazlaya ulaşmıştır." dedi.

 

Cezaevlerindeki sorunları içeren şikâyetlerin ikinci sırada geldiğini açıklayan Üskül, kötü muamele ve işkence iddialarının varlığını sürdürdüğüne dikkat çekti. Zafer Üskül, ayrıca açtığı bir tazminat davasından sonuç alamayınca başvurduğu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM)'nin, başvurusunu kabul ettiğini kaydetti.

 

İnsan Hakları Günü nedeniyle İstanbul'da gazetecilerle bir araya gelen Zafer Üskül, Meclis İnsan Hakları Komisyonu'nun çalışmaları hakkında bilgi verdi. Şikâyetlerin en fazla yargıyla ilgili olduğuna değinen Üskül, "Yargının işleyişi ve verilen kararlarla ilgili başvuru sayısında artış var. Yargıya ilişkin sorunlar başvuruların yüzde 34'ünü oluşturuyor. En fazla yargı kararlarından memnuniyetsizlik göze çarpıyor. Genel olarak, verilen cezayı haksız bulma, soruşturmanın yeterince gerçekleştirilmediği, suçsuz olduğu gibi iddiaları içeren memnuniyetsizlikler. Bu alanda gelen dilekçe sayısı bir önceki yasama yılının iki katından fazlaya ulaşmıştır. İkinci en fazla şikâyet konusu cezaevlerindeki sorunları içermiştir. Şikâyetlerin yüzde 24'ünü cezaevlerindeki sorunlar içeriyor. 'Hapishaneleri inceleyin' şeklinde çok talep alıyoruz. Keyfi tutum ve işlemlerin varlığı iddiaları ile koşullardan şikâyet bir önceki yasama yılının yaklaşık dört katına ulaşmıştır. Kötü muamele ve işkence iddiaları varlığı sürdürmektedir. Söz konusu iddiaların neredeyse tümü hakkında gerçeği yansıtmadığı bilgisi alınmaktadır. Şikâyet sayısının artışında, komisyonumuzun söz konusu şikâyetleri yakından takip ettiğinin kamuoyunda bilinmesinin etkisinin olduğunu söyleyebiliriz. Çalışmalarımız kapsamında polis kasklarına numara konulmasını sağladık. Bu önemli bir gelişme. Türkiye'de eğitim seviyesi yükseldikçe insan hakları konusunda belirgin bir düzelme hissediliyor." dedi.

 

İnsan Hakları Komisyonu'nun çalışmaları sırasında, kamu kurumlarının, her türlü taleplerine cevap verdiğini ifade eden Üskül, yaptıkları denetimlerin caydırıcı etkisi olduğunu vurguladı.

 

"Türkiye'de en büyük sıkıntı, yapılan iş değil, kimin yaptığına bakılmasıdır" diyen Üskül, en büyük üzüntüsünün yeni bir Anayasa yapılamamış olduğunu aktardı. Anayasa Mahkemesi'nin izni olmadan hiçbir kararın alınamaz hale geldiğine değinen Zafer Üskül şöyle devam etti: "Benim söylediklerimi Erdoğan Teziç, Süheyl Batum, Mümtaz Soysal ve İbrahim Kaboğlu da söyledi. Söylemlerimiz arasında hiç fark yok. Ancak AK Parti bunları söyleyince kıyamet koptu. Meslektaşlarım adına üzgünüm."

 

Diğer yandan kendisinin de AİHM'e başvurduğunu anlatan Zafer Üskül, Mersin Üniversitesi'nde görevliyken kendisine iki kez üst üste haksız yere olumsuz sicil veren eski YÖK Başkanı Kemal Gürüz ve eski rektör Vural Ülkü'ye açtığı tazminat davasının yaklaşık 9 yıldır sonuçlanmaması üzerine AİHM'e başvurduğunu ve başvurusunun kabul edildiğini sözlerine ekledi.

 

Bu haber toplam 836 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri