Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yeni ihanet belgeleri çıktı

09.11.2010 09:23
Askeri casusluk şebekesinin şifreli belgeleri çözüldükçe dehşeti artıran bilgilere ulaşılıyor.

Askeri casusluk şebekesinin şifreli belgeleri çözüldükçe dehşeti artıran bilgilere ulaşılıyor. Bir şifreli dosyadan 6 kritik projenin engellenmesi ve PKK ile bağlantıları gösteren notlar çıktı.

Bünyamin Demirkan'ın haberi

İstanbul Emniyeti Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından Ağustos ayında ‘fuhuş ve şantaj operasyonu’ olarak başlatılan ancak ele geçirilen belge ve bilgiler sonrasında ‘askeri casusluk’a dönüştürülen soruşturmada ele geçirilen belgeler şebekenin ülkeye ihanet planlarını da ortaya koydu. Deniz Kuvvetleri’nde yer alan şebekeye düzenlenen operasyonlarda bugüne kadar 16 kişi tutuklandı.

ŞİFRELER KIRILDIKÇA DEHŞET BÜYÜDÜ

Aralarında muvazzaf subaylar ve TÜBİTAK uzmanlarının olduğu zanlıların evlerinde ve iş yerlerinde yapılan aramalarda çok sayıda gizli belge bulunmuştu. Bu aramalar sırasında ele geçirilen bazı bilgisayar, harddisk ve flash bellek gibi digital verilerin incelenmesi devam ediyordu. Bu incelemeler sırasında şebekenin özel şifreleme yöntemi ile bazı dosyaları şifrelediği belirlenmişti. Uzmanlarca tek tek açılan materyallerde savcı ve polisi dehşete düşüren bilgiler ele geçirildi.

Şifresi kırılan belgelerden bir tanesinin TÜBİTAK’da görevli emekli Yarbay ile muvazzaf üsteğmen arasında yapılan belge alış verişi olduğu ortaya çıktı. TUBİTAK’da görevli Emekli Yarbay Y. Ç.’nin Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda görevli Üsteğmen E.K.’ya gönderdiği iddia edilen exel belgesinde çok önemli notlar bulundu. Belge E.K’nın bilgisayarında yapılan incelemelerle ortaya çıkarıldı.

ŞEBEKE PKK İLE BAĞLANTILI ÇIKTI

Ele geçirilen belgede yer alan ifadeler soruşturmanın da seyrini değiştirdi. Belge şebeke ile Terör örgütü PKK arasındaki ilişkileri ortaya çıkardı. Belgede şifreli olarak bu ilişkiye dair notlar vardı. Exel belgesinde çok gizli ibareli projeler ve planlar yer alıyordu. Şebeke elemanları devlet güvenliği için önem taşıyan 6 plan hakkında okuyan herkesi dehşete düşüren notlar yazmıştı.

UYDU haberleşmesi durdurulmalı


Üsteğmen E.K’nın bilgisayarından çıkan belgede ihanet konularından ilki “Uydu Haberleşmesi durdurulmalı” konu başlığı ile ele alınıyordu. Ordunun haberleşmesi ve gözetleme uydusu sinyallerinin korunması için geliştirilen proje şebekenin bilgisayarında çıktı. Projenin hemen yanına düşülen şu not dikkat çekiyor: “Projenin durdurulması gerekiyor.”

Dağ kadrosu sert çıkıyor

Dosyadaki beşinci proje Türkiye için hayati önem taşıyor. Adı “Sınır Gözetleme Ve Kontrol Sistemi”. PKK’nın Kuzey Iraktan yaptığı sınır geçişlerine engel olacak bu proje için şebeke “Kesinlikle sekteye uğratılmalı. Geçişler sekteye uğrayabilir. Trafik ve taşımacılığa dikkat. Dağ kadrosu sert çıkıyor.” notunu düşmüş.

Hava ve yer güvenli iletimi durdurulmalı

Ele geçirilen belgede yer alan ikinci Projenin adı ise”Askerin Hava ve Yer Haberleşmesinde Güvenli Veri ve Görüntü İletimi Projesi”. Bu projenin de yanına not olarak “Durdurulması gerekiyor” denilmiş.

Kripto kodlarını ele geçirelim

En çarpıcı not ise dördüncü bölümde bulundu. Projenin adı “Ses Emniyet Cihazı”. Cihaz geliştirildiğinde Türk Silahlı Kuvvetlerinin telsiz haberleşmesinin güvenliği sağlanacak, özel kripto yöntemi ile kimse dinleyemeyecekti. Casusluk şebekesi bu çok önemli projenin isinin hemen yanına şu cümleleri not etti “Dağ kadrosu için tehlikeli. Hava yer haberleşmesi kriptolu olacak. Durduralım. Hiç olmazsa yavaşlatalım. Kripto kodlarını mutlaka ele geçirelim.”

Heronlar yavaşlatılmalı


Exel dosyasının üçüncü bölümünde Türk kamuoyunun yakından bildiği insansız hava araçları ile ilgili bilgiler var. Dosyada PKK’nın en çok korktuğu ithal uçaklara ASELSAN’ın gece görüşü sistemi entegre edileceği yazıyor. Çete bu projenin karşısına “yavaşlatılması talimatı var” notu düşmüş. Şebekeye bu talimatı kimin verdiği araştırılıyor.

‘Heron düşürme’ konuşmaları da dosyaya girdi


Ergenekon Savcılarından Fikret Seçen’in yürüttüğü askeri casusluk ve şantaj çetesine yönelik soruşturma derinleştirilerek sürdürülüyor. Savcılık, askeri casusluk ve şantaj çetesinin “PKK’lılara çok zayiat verdiriyor” gerekçesiyle HERON’ların düşürülmesini konuşan kişilerle irtibatını tespit etti. Soruşturma dosyasında, HERON’ların düşürülmesiyle ilgili ses kaydının yer aldığı ve bu iddiaların da mercek altına alındığı öğrenildi.

SES KAYDI ÇETEDEN DE ÇIKTI

Şüphelilere ait belgeler arasında Heronların düşürülmesiyle de ilgili ses kaydının yer aldığı belirtildi. Savcılığın, heron olayında adı geçen subayların askeri casusluk çetesiyle bağlantısının detaylarını araştırdığı kaydedildi. Heronların düşürülmesiyle ilgili internete düşen bu ses kaydında konuşmaları yer alan subayların dosyadaki şüphelilerle ne gibi bir irtibatları olduğu soruşturmanın ilerleyen evrelerinde belli olacak.

BİZİM ADAMLARA ZARAR VERİYOR

12 Eylül 2007 günü Hava Pilot Üsteğmen F.Ç. ile Hava Pilot Yarbay S. S.Ç. arasında yapılan telefon görüşmesi MİT’in dinlemesine takılmıştı. F.Ç., PKK’lıları ‘kendi adamları’ olarak niteliyor ve ‘Çok zayiat verdikleri için ya Heronların koordinatlarının değiştirilmesini ya da düşürülmesini’ istiyordu. Yarbay S.S.Ç.’nin buna cevabı “çaresine bakarız” oluyordu. Üsteğmen F.Ç.’nin dönemin Heronlarla ilgili birimin komutanı Tuğamiral A.S. ile konuşmaları da dinlemeye takılmıştı. • HELİN ŞAHİN İSTANBUL

Kesinlikle ‘e-devlet’e sızmalıyız

Çetede çıkan son proje diğerlerinden çok farklı. Bu proje TC vatandaşı olan herkesi ilgilendiriyor. Askeri belgeleri ele geçirmek isteyen şebeke “e-devlet” projesi ile ilgili planlar da yapmış. E-devlet projesinin isminin karşısına “Kesinlikle içinde olmalıyız” notu düşülmüş.

Askeri Casusluk soruşturması

kapsamında dün de haklarında zorla getirilme kararı olan Tuğamiral Fahri Can Yıldırım ile 2 albay ve bir astsubay, İstanbul Adliyesi’nde Savcı Fikret Seçen tarafından sorgulandı. Seçen 4 şüpheliyi de mahkemeye sevketmeden serbest bıraktı.

STARGAZETE

Bu haber toplam 928 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri