Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hesaba 100 bin YTL yattı

27 Temmuz 2008 / 13:16
Danıştay tetikçisi Alparslan Arslan'ın aile hesabına saldırı sonrası 100 bin YTL yattı. Diğer sanıkların hesabıda bir hayli kabarık!
Ergenekon iddianamesinde, Danıştay saldırısından sonra sanık Alparslan Arslan'ın anne ve babası ile sanıklar Osman Yıldırım ve İlhan Parlak'ın yakınlarının banka hesaplarında hareketlilik olmuş. Arslan'ın ailesine 100 bin YTL yatmış.

Radikal Gazetesi'nin haberine göre Ergenekon iddianamesi, Danıştay tetikçisi Alparslan Arslan'ın anne ve babasının banka hesaplarına belirsiz bir kaynaktan yatan 100 bin YTL'ye dikkat çekti. Savcıya göre, parça parça yatan bu paralar, dava sürecinde baba İdris Arslan'ın yaptığı açıklamalardaki değişkenlikle paralellik arz ediyor.

Sanıklardan Osman Yıldırım'ın yakınlarının ve sanık İlhan Parlak'ın banka hesaplarında da gözle görülür bir artış tespit edildi. Buna göre, Osman Yıldırım'ın bir yakınının Danıştay saldırısı öncesinde hareketsiz olan bir banka hesabına, çeşitli zamanlarda 26 bin 377 YTL yatırıldı. En fazla para artışı ise sanıklardan İlhan Parlak'ın banka hesaplarında gözlendi. Yeminli Mali Murakıplar banka hesapları üzerinde yaptıkları incelemeler sonucunda, İlhan Parlak'ın banka hesabına, belirsiz bir kaynaktan üç seferde 213 bin 502 YTL yatırıldığını tespit etti.

Ergenekon iddianamesi, Danıştay davası sürecinde, sanık yakınlarının yaptıkları açıklamalarla banka hesaplarına yatan para miktarları arasındaki ilginç paralelliği ortaya çıkardı. Sanıklardan Osman Yıldırım'ın ifadesinde Cumhuriyet'in bombalanması karşılığında 500 bin dolar vaat edildiğinin anımsatıldığı iddianamede, tetikçi Alparslan Arslan'ın diğer sanıklara, "Ankara'da bir iş olduğunu ve bu işin bir adamın öldürülmesi olduğunu, bu işi dört kişinin yapacağını, bu işin karşılığında alacakları para ile bir daha çalışmalarına gerek kalmayacağını ve büyük paralar kazanacaklarını" söylediği kaydedildi. İddianamede şöyle denildi:

Aslan payı Parlak'ın
"Danıştay saldırısı sanığı İlhan Parlak'ın Ziraat Bankası nezdindeki hesabında 27.11.2007'de 40 bin YTL, 31.12.2007'de 101 bin 50 YTL ve 08.01.2008'de 72 bin 502 YTL varlık artışı görüldüğü, 08.01.2008 tarihli varlık artışı Alparslan Arslan ve Osman Yıldırım'ın yakınlarına ait hesaplardaki varlık artışıyla paralellik arz ettiği, para girişlerinin şahsın banka hesabına nakden para yatırmasıyla gerçekleştiği,"

Sanıklardan Yıldırım, Parlak ve Arslan'ın yakınlarının hesaplarına para giriş tarihlerindeki benzerliğe de dikkat çekilen iddianamede, "Banka hesabındaki artışlar tarih bazında incelenip Danıştay saldırısının dava ve duruşma süreci dikkate alındığında, 04.09.2006 ve 07.01.2008 tarihlerinde her iki sanığın yakınları ile İlhan Parlak'ın hesaplarına para girişi olmasının dikkat çekici bulunduğu belirtilmiştir" denildi.

Paralar nereden geldi?
İddianamede, "Emekli maaşı ile geçinen, Danıştay saldırısından önce hesaplarında dikkat çekecek bir hareket olmayan, Danıştay eyleminden sonra ise hesaplarında elden nakti olarak yatırılan paralar ile önemli artışlar olduğu tespit edilen Alparslan Arslan'ın yakınlarının banka hesaplarındaki bu artışların dikkat çekici" olduğu olduğu da belirtildi.
Kaynak:
Bu haber toplam 760 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri