Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hesabını kim soracak!

30 Aralık 2008 / 08:46
Gazze Şeridi'ndeki katliamın 4. gününde İsrail tankları bölgeyi kuşatmaya başladı.
İsrail, işgal altında tuttuğu Filistin topraklarında katliam yapmaya devam ediyor. Gazze Şeridi'ne yönelik hava operasyonu 4. gününe girerken ölen Filistinlerin sayısı 345'e, yaralıların sayısı 1500'e yaklaştı. Ölenler arasında çok sayıda kadın ve çocuk bulunuyor. İsrail Dışişleri ve Savunma Bakanları 'istediğimizi elde edene kadar saldırıya devam edeceğiz' derken İsrail tankları dünden itibaren Gazze sınırına konuşlandı. Hiçbir ülkeden çözüme dönük somut adım gelmemekle birlikte AB 'açıkça Hamas suçlu' derken ABD 'İsrail savunma hakkını kullanıyor' açıklamasını yaptı, Arap dünyası dünü de sessiz geçirdi.

GAZZELİNİN HİÇBİR ŞEYİ KALMADI

İsrail, akaryakıt darboğazı yüzünden zaten zor durumda bulunan Gazze Şeridi'nde elektrik trafolarına ve kablolara da zarar verince, elektrik sıkıntısı had safhaya ulaştı. Bundan en fazla, hastaneler ve ekmek fırınları etkilendi. Gazze ile Mısır sınırındaki tünellerin dün bombalanması ise ilaç ve gıdanın geldiği tek hayat damarını da koparttı.


ADIM ADIM KUŞATMA

Gazze ile İsrail sınırı arasındaki Erez geçiş noktası civarında, tanklarla geçici üsler oluşturan İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ni çevreleyen alanları kapalı bölge ilan etti. İsrail askeri sözcüsü, bu bölgelere sadece İsraillilerin giriş izni olduğunu belirtti.

Bombardımanın üçüncü gününde, Hamas'a ait yaklaşık 40 hedef vuruldu. Hamas Başbakanı İsmail Haniye'nin Gazze Şeridi'ndeki evi, Hamas'ın kültür sembolü olan İslam Üniversitesi ve Gazze'de Hamas'ın İçişleri Bakanlığı binası vurulan binalar arasında. Gazze Şeridi'nden yapılan roketli saldırıda da bir İsrailli öldü. Öte yandan BM'ye göre şimdiye dek 53 sivil Filistinli öldü.


İSRAİL, ASKER ŞALİT'İ DE VURDU

Gazze'de 2006 yılında kaçırılan İsrailli asker Gilad Şalit de İsrail'in hava saldırılarında yaralandı. Askerin sağlık durumu hakkında ayrıntılı bilgi verilmedi. İsrail Şalit için 2006'da Gazze'ye girmişti. Öte yandan Hamas, Livni ve Barak'a karşı suikast düzenleyecekleri tehdidini savurdu.

SALDIRILAR DEVAM EDECEK

İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, dün de saldırılara devam edeceklerini ifade ederken "denklem değişinceye kadar" operasyonlara devam edeceklerini söyledi. Savunma Bakanı Ehud Barak ise "Bu operasyon, gerekli olduğu takdirde derinleşerek genişleyecektir" dedi. İsrail'in BM Büyükelçisi Gabriela Şalev de, "Amacımız Hamas'ı tamamen yok etmek" açıklamasını yaptı.

Kaynak:
Bu haber toplam 828 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri