Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Hiçbir siyasetçi ağıtları bastıramaz'

19.07.2010 04:24
Erdoğan açılım toplantısında kadınlara seslendi: Anneliğin siyaseti, ideolojisi yoktur. Bir kadının ağıtlarını bastıracak hiçbir söz yoktur. Sizin sesiniz gençleri yaşatacak güce sahip

Başbakan Tayyip Erdoğan; Diyarbakır'da 3 çocuğunu teröre kaptıran Sakine Arat ile oğlu şehit olan Matlube Güngör'ün 'Gelin kucaklaşalım' diye seslendiklerini belirterek Demokratik Açılım'a destek istedi. 7 saat süren toplantıda Erdoğan, annelere "Sizin sesiniz kurşun vızıltılarını bastıracak, ölümleri durdurup gençleri yaşatacak güce sahip" dedi. Başbakan Erdoğan, Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi kapsamında Kadın Sivil Toplum Kuruluşları ile Dolmabahçe'deki Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde bir araya geldi. "Siyasetçilerden olsun, medyadan olsun, diğer farklı kesimlerden olsun bizim bu buluşmalarımızı alaycı bir dille kritik edenler oldu" diyen Erdoğan, şu mesajları verdi:
SORUNLAR ÖRTÜLDÜ: Bu ülkede yıllar boyu nice kavramlar, nice kelimeler yasak ilan edildi, adeta günah gibi görüldü; yazılmadı, çizilmedi. İşte hükümet olarak biz, bu tabuları yıkmanın mücadelesini verdik ve veriyoruz.
KIYAMET KOPMADI: Necip Fazıl Kısakürek ile Nazım Hikmet Ran'ın, Neşet Ertaş ile Şivan Perver'in isimlerini yan yana kullandık ve kıyamet kopmadı. Tam tersine ülke çok ciddi bir rahatlama yaşamış, çok ciddi şekilde umutlanmıştır. Dersim'in, Sivas'ın, K.Maraş'ın, Gazi Mahallesi'nin, Başbağlar'ın yürekleri yanan annelerini andığımız için, onların acısını paylaştığımız için ülkenin temeli sarsılmamıştır. Taksim Meydanı 1 Mayıs gösterilerine açılmıştır ve bu ülkeye komünizm gelmemiştir. Devlet televizyonunun bir kanalı 24 saat Kürtçe yayına başlamıştır ve bu ülke bölünmemiştir.
KORKULAR SANAL: Anayasa'da yaptığımız değişiklikler, yasal düzenlemeler, birilerinin korkuttuğu gibi sistemi sarsmamış, değiştirmemiş, tam tersine devlet millet kaynaşmasını daha samimi bir atmosfere taşımıştır. Topluma, millete empoze edilen korkuların, tehditlerin ne kadar sanal, asılsız, boş olduğu ortaya çıkmıştır.
ÇOK MANİDAR: Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi'nin terörü azdırdığını, ülkeyi bölünmeye götürdüğünü iddia eden zihniyet, işte dün, açlıktan bahsedeni komünist, faşist, bölücü, yıkıcı diye yaftalayan zihniyettir. Birileri 'Terör örgütü muhatap alınıyor' diye açılımı taşa tutarken tam karşı kutuptaki birilerinin de 'Terör örgütünü imha etmeye çalışıyorlar' diye süreci sabote etmeye çalışması çok manidardır. Terörden beslenen bu iki karşı kutbun, çözümsüzlük için çaba göstermesi, aynı anda hükümeti topa tutması çok manidardır.
RANTA İZİN VERMEYECEĞİZ: 30 yıldır devam eden terörün pazarı oluştu. Terörün bitmesinden dolayı rantını kaybedecek kesimler rahatsızlık içinde. Bir kez daha silah tüccarlarının, istismar politikalarından beslenenlerin; terörden, istikrarsızlıktan, huzursuzluktan nemalananların kazanmasına izin vermeyeceğiz. Gençlerin ölümüne, annelerin ağlamasına sessiz kalmayacağız.
YÜZDE 80 BAŞARI: Tek başına inkar politikalarına son verilmesi bile Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi'nin yüzde 70-80 oranında başarıyla neticelenmesini sağlamıştır. Psikolojik bariyerler kaldırılmıştır, çözüm iradesi ortaya konmuştur, çözümün mümkün olduğu anlaşılmıştır. Yani ok yaydan fırlamıştır ve artık bu iş çözüm yolundadır. Demokratikleşmeden hiç kimse korkmamalıdır.
İNSAFINI YİTİRENLER VAR: Sırf hükümet başarılı olmasın diyerek süreci baltalamak, moralleri bozmak için gayret gösterenler var. Bu sorunu bu hükümet çözmesin de, ülke kaybetmeye devam etsin diyecek kadar insafını, izanını yitirmiş olanlar var.
İKİ ANANIN FERYADI AYNI: Bu topraklarda kadınlar, özellikle de anneler ağladı ve ağlamaya devam ediyor. Diyarbakırlı Sakine Arat, 18 yaşında evlendirilmiş. İlk bebeği 3 aylıkken, ikincisi 1.5 yaşındayken ölmüş. Ardından tam üç oğlunu terör örgütüne kaptırmış ve onların ölüm haberlerini almış. Bir kızı, abilerinin acısına dayanamayarak canına kıymış. Bir başka oğlu trafik kazasında hayatını kaybetmiş. İşte o Diyarbakırlı Sakine Ana aynen şunları söylüyor: 'Bir Kürt annesiyim. Ama şehit haberi duyduğumda yüreğim parçalanıyor. Askerler de bizim evlatlarımız.' Diğer yandan oğlunu şehit veren Bitlisli Matlube Güngör de 'Oğlumu baharında askere gönderdim. Lice'de şehit ettiler. Oğlumun bana bir daha anne diyemeyecek olması beni kahrediyor. Ama bir şehit annesi olmaktan da gurur duyuyorum' diye konuşuyor.
ANNELİĞİN SİYASETİ YOKTUR: Anneliğin siyaseti, ideolojisi yoktur. Anneliğin sağcılığı, solculuğu yoktur.
ANNELERİN SESİ BASTIRACAK: Sizin sözleriniz, sizin sesiniz kurşun vızıltılarını bastıracak, kurşunlardan çok daha büyük etki yapacak, ölümleri durdurup gençleri yaşatacak güce ve kudrete sahip. Türkiye'nin acılarını dindirmek, akan kanı durdurmak, annelerin, kadınların göz yaşını silmek noktasında tüm kadınların son derece etkili olabileceğine eminim.
HEPİMİZİN ORTAK ACISI: Yaşanan acı hepimizin ortak acısı. Yitip giden çocuklar hepimizin çocukları. Ne olur, çocuklarımıza, gençlerimize, istikbalimize sahip çıkalım. Bunu kadınlar başarabilir, başaracaktır... Arjantin'in, İrlanda'nın, Pakistan'ın, İsrail'in kadınları, anneleri bunu nasıl başardıysa, benim ülkemin kadınları da bunu başaracaktır.

'Kadınlar açılımın sürmesini istiyor'
Erdoğan ile kızı Sümeyye Erdoğan konuklarla teker teker tokalaştı. Toplantıya, bakanlar Beşir Atalay, Nimet Çubukçu, Aliye Kavaf'ın yanı sıra AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz, TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, Caroline Koç, Demet Sabancı, Sema Kendirci ve Zozan Özgökçe ile STK'lardan 80'in üzerinde kadın katıldı. Boyner çıkışta, "Kadın örgütleri açılımın devam etmesini istiyor " diye konuştu.
 

Kaynak:
Bu haber toplam 836 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri