Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hilali gözetliyorlar

28 Ağustos 2008 / 09:08
İşte astronomi merkezlerinin hicri ayları tespit için hassas ölçümleri!
İslam Dünyasının klasikleşmiş Hilal tartışması bu yılda başladı. Tartışma'nın sebepleri arasında hem fıkhi yaklaşım farklılıkları hem de siyasal sebepler bulunuyor. Bir görüşe göre Ramazan hilali'ni görmek demek Hadislerin lafzi olarak anlaşılması sonucunda çıplak gözle hilali görmek demek. Bu görüşe sahip Müslümanlar herhangi bilimsel sonucu değil insan gözünü esas alıyorlar. Başka bir görüşe göre ise Ramazan Hilali'nin gözlemlenmesi demek her türlü araçla Ramazan hilali'ni gözlemek anlamına geliyor. Bu sebeple bilimsel veriler bu görüş sahiplerine delil oluşturuyor.Dünyanın farklı yerlerinde araştırmalarını sürdüren Müslüman astronomlar Hilal'in gözlenmesi konusunda uzmanlaşmış durumdalar.Ayrıca Dünya'nın herhangi bir yerinde hilalin görülmesiyle mi Ramazan ayına başlanmalı yoksa herkes kendi bölgesinde hilalin görülmesiyle mi aya başlamalı? sorusuna verilen cevaplar da tartışma sebebi. Aylar'ın dünya çapında standart olduğunu düşünen kesim dünyada ilk görüldüğü anda o ayın başladığını savunuyor. Diğer kesim ise herkesin bulunduğu bölgede hilali görmesiyle o aya gireceğini düşünüyor.

Bugün uydular aracılığıyla Ay'ın yörüngesi ve ne zaman nerede görülebileceği saptanabiliyor. Dünya'nın bir çok yerinde kurulmuş Müslüman astronomi merkezleri hicri ayları tespit için hassas ölçümler yapıyorlar.Dünya Ay İzleme Komitesi Moonsighting Committee Worldwide (MCW)Başkanı Astronom Halid Şevket'in ölçümlerine göre Dünya 1 Eylül'de Ramazan'a giriyor.


31 Ağustos saat 19:57:56 tarihi itibariyle Dünya'da ay'ın görülme çizelgesi (http://www.moonsighting.com/):

Çizelgeye göre, haritada görülen yeşil bölge'de (Güney Amerika ve Büyük Okyanus'ta) Ramazan Hilali çıplak gözle görülebilecek.

Gri ve Kırmızı alanlarda (Orta ve Kuzey Afrika, Mekke, Güneydoğu Asya, Güney Hindistan ve Avustralya'da) ise aynı anda dürbün vb. araçlarla görülebilecek.

Aynı sonuçları/ Uydu analizlerini Müslüman bilim adamı Dr. Muhammed Udeh te doğruluyor. Dr. Muhammed Udeh İslami Hilalleri Gözlemleme Projesi (ICOP) Başkanlığını yapıyor. ( Bakınız: http://www.icoproject.org/icop/ram29.html )

Böylelikle Aylar'a standart olarak tüm dünya aynı anda girer görüşüne mensup Müslümanlara göre Dünya Ramazan ayına 31 Ağustos gecesi girmiş olacak. Bu da 1 Ramazan'ın 1 Eylül tarihinde başladığı anlamına geliyor.

Suudi Arabistan Ummul Kurra Üniversitesi'nin Hicri Takvimine göre de Ramazan 1 Eylül tarihinde başlıyor. (Bkz. http://www.phys.uu.nl/~vgent/islam/ummalqura.htm )Ayrıca Hilal'in dakikası dakikasına nasıl göründüğünü de izleyebilirsiniz:


past and future
moon phases
Bu haber toplam 1094 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri