Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hindistan`da kaçak göçmen dramı

28 Aralık 2008 / 19:07
Hindistan sularında bir gemideki çoğu Bangladeşli 300 kaçak göçmen denizde kayboldu
Hindistan sahil güvenlik yetkilileri, Andaman adaları açıklarında sahile yüzerek ulaşacakları ümidiyle denize atlayan kaçak göçmenlerden 300 kadarının kayıp olduğunu belirtti.

Sahil güvenlik görevlilerinin Küçük Andaman adası civarında küçük gemiden 88 kaçak göçmeni kurtardığını söyleyen yetkililer, 11 kişinin ise Küçük Andaman adası yakınlarındaki Sandy Point adasında bulunduğunu kaydetti.

Kurtarılan kişilerin, sahile yüzerek ulaşacakları ümidiyle suya atladıklarını, yaklaşık 300 kişinin kayıp olduğunu söylediklerini bildiren yetkililer, suya atlayanların hepsinin öldüğünden ya da kayıp olduğundan endişe edildiğini, arama çalışmalarının devam ettiğini kaydetti.Kurtulanlardan bir kişi, gemide yaşları 18 ile 60 arasında değişen 412 erkek bulunduğunu, çok az yiyecekleri ve suları olduğunu, gemide hayatını kaybeden 7 kişiyi ise denize attıklarını söyledi.

Yapılan ilk soruşturmaya göre, kaçak göçmenlerin 45 gün önce 6 küçük botla Bangladeş'ten Malezya'ya gitmek üzere yola çıktıkları, ancak yolculukları sırasında gemi ve rotalarını değiştirdikleri belirtildi.

Andaman ve Nicobar adaları Hindistan'ın doğu kıyılarına 1200 kilometre mesafede bulunuyor.

Kaynak: AA

Bu haber toplam 856 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri