Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hindistan’daki Türk varlığı TRT2’de

04.02.2010 15:01
TARİH DERGİSİ programının 11. bölümü, yine birbirinden çarpıcı ve iddialı dosyaları ekrana getiriyor.

EKRANLARIN en renkli kültür-magazin programı Tarih Dergisi’nin bu hafta sonu yayınlanacak yeni bölümünde; tarihimizin en az bilinen sayfalarından biri daha aralanıyor. Hindistan’daki Türk varlığının ekranlara geleceği programda, tarihteki büyük ticaret yollarının kesişme noktasında bulunan Hindistan’da Türkler tarafından kurulan devletler, 300 yıl hüküm süren Türk (Babür) hanedanlığından günümüze kalan eserler ve Osmanlı-Hint ilişkileri ele alnıyor.

 

TARİHE damgasını vuran gizemlerin aydınlandığı, toplumsal belleğimizin renklendiği programın ikinci dosyası da, yine toplumsal hafızadan tamamen silinen bir portreyi “TV’de ilk kez” ekranlarımıza getiriyor.

İngiltere’de Osmanlı karşıtı gazeteler yayınlayan Süryani rahip Louis Sabuncu’nun hayatından ilginç kesitler izleyeceğiz. Bu dosya kapsamında; Sultan 2. Abdülhamit’in  aykırı fikir sahiplerini bile devlet çıkarları doğrultusunda nasıl başarıyla kullandığına tanık olacağız.

 

OSMANLI Hava Kuvvetleri’nin tanıtıldığı dosya ise izleyicileri zaman içinde bir yolculuğa çıkaracak. Havacılık serüvenimiz çarpıcı detaylarıyla ekrana geliyor. Böylece ilk pilotlarımızı tanıyacak, ilk havacılık faciamızı ve zaferimizi öğreneceğiz.

 

TARİHSEL bilgi ve belge kaynaklarının tanıtıldığı bölümde ise 130 yıllık bir hazine olan İstanbul Ticaret Odası Kütüphanesi var. Gazete ve mecmua koleksiyonları ile diğer nadir eserleri barındıran kütüphanenin özellikle iktisat tarihi araştırmaları  açısından önemi anlatılacak.

 

Yedirenk İletişim grubu tarafından yapılan programda, Prof. Dr. Zekeriya Kurşun, Prof. Dr. Ahmet Kavas ile Yrd. Doç. Dr. Ali Satan danışman olarak görev alıyorlar.  Sunuculuğu ise  Sinan Albayrak gerçekleştiriyor.

 

PROGRAMIN KÜNYESİ:

 

Program adı:  Tarih Dergisi

Yayın Kanalı:  TRT 2

Yayın takvimi:  07 Şubat Pazar, Saat 16:15

Yayın Süresi:  26 dk.

Yapımcı: Yedirenk İletişim Grubu

Kaynak:
Bu haber toplam 1368 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri