Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hipnozcu Yarbay'a hapis cezası

29.06.2010 13:19
3 astsubaya, askeri belge üzerinde tahrifat yaptıkları iddiasıyla, hipnoz yapıp işkence uyguladığı iddiasıyla tutuklanan emekli Yarbay Gürol Doğan, toplam 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.
Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, Gürol Doğan, avukatı Murat Savur ile müdahil astsubaylar Ali Balta, Orhan Güleç ve İsmail Dağ'ın avukatları katıldı. Duruşmada Gürol Doğan'ın kendisine isnat edilen suçu işlemediğini iddia ederek tahliyesini istemesi mahkeme heyeti tarafından kabul edilmedi.

Mahkeme heyeti, Gürol Doğan'ın Ali Balta, Orhan Güleç ve İsmail Dağ'a ayrı ayrı hipnoz ve işkence uyguladığına karar verdi. Bu kapsamda TCK'nın 94/4 ve 94/1 maddeleri gereğince her bir müdahil için Gürol Doğan'a 3'er yıl hapis cezası verildi. Mahkeme heyeti, TCK'nın 62. maddesini de kullanarak hipnozcu yarbayın cezasında 4'er aylık indirime gitti. Bu kapsamda hipnozcu yarbaya her bir müdahil için 2 yıl 6 ay olmak üzere toplamda 7 yıl 6 ay hapis cezası verildi. cihan

Gürol Doğan'ın avukatı Murat Savur, böyle bir dava için kendisine 3 gün gibi kısa bir savunma süresi verildiğini iddia ederek mahkemeye şerh düşülmesini istedi.

Duruşmaya hipnozla işkenceye maruz kalan Ali Balta'nın babası Mesut Balta ve Gürol Doğan'ın eşiyle yakınları katıldı.

Kayseri'de garnizonla ilgili bir belge üzerinde tahrifat yaptıkları iddia edilen astsubaylar Ali Balta, İsmail Dağ ve Orhan Güleç, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Mahkemesi tarafından 17 Mart 2009 tarihinde yapılan duruşmada, 'resmi evrak üzerinde tahrifat yapmak' suçundan tutuklanmış, daha sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmışlardı. Serbest bırakılan 3 astsubay, emekli Yarbay Gürol Doğan hakkında, kendilerine işkence yaptığı ve hipnozla ifadelerini aldığı iddiasıyla dava açmışlardı. Doğan, Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 12 Ocak'ta yapılan ilk duruşmada tutuklanmıştı.
Bu haber toplam 998 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri