Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İngiliz piskopostan müslümanlara teşekkür

30.03.2009 18:49
Batılı bir Hıristiyan lider olan Canterbury Başpiskoposu Rowan Williams eşi görülmemiş çıkış yaparak İngiltere’deki Müslüman topluma övgüde bulundu.
Anglikan Kilisesi lideri Williams Timetürk'e yaptığı açıklamada, “Ben İslam’ın kamu hayatına dinin girmesi noktasında büyük bir rol oynadığına inanıyorum. Müslümanların, Hıristiyanların ve diğer dini grupların kamusal alanlarda dinin uygulanmasını gündeme almaları gerektiğine inanıyorum” dedi.

İngiltere’de 2 milyondan daha fazla Müslüman yaşıyor.

Bu batılı Hristiyan bir liderin Müslümanlara laik batı toplumuna dini geri getirdiği için teşekkür etmesi açısından bir ilk değil.

Geçen Kasım ayında Vatıkan Dini Rehberlik departmanı başkanı kardinal Jean-Louis Tauran Müslümanlara Avrupa’da kamusal alana dini geri getirdikleri için övgüde bulunmuştu.

Anglikan Kilisesi lideri Williams, İngiliz toplumunda dine yönelik düşmanca atmosferden şikâyetçi.

Williams yaptığı açıklamada "Eğer dindar insanlar olarak kamusal alanda dinin etkisini konuşmak ve tartışma imkânına sahip olmazsak toplum dindarlar için oldukça sıkıntılı bir ortam haline gelir. Bu gelişimin önünü tıkayacak bir durumdur” dedi.

Williams batılı Hristiyan liderleri de yaşadıkları toplumu büyük zararlara neden olan materyalist anlayıştan uzaklaştırma konusunda başarısız olmakla suçladı. William şu ifadelerde bulundu:
“Batılı Hristiyan liderler materyalism tarafından esir alınan toplumu dönüştüremediler. Umarım bu liderler dinin hayati önem taşıyan etik öğretilerine daha fazla önem verirler.”

Müslümanlar ile Hıristiyanlar arası İşbirliği

Williams bütün toplumun faydası için Müslümanlar ile Hristiyanlar arasında işbirliğine destek çağrısı yaptı. Hem Müslümanların hem de Hristiyanların toplumda Allah’ın öğretilerinin geçerli olmasını arzuladıklarını iddia eden Williams bunun ancak iki dini grubun ortak hareket etmesi ve beraber çalışmasıyla mümkün olduğunu belirtti. Anglikan lider 2001 yılında kendisinin öncülük ettiği ve İngiltere Müslümanlarınıyla Hıristiyanlarını bir araya getirme inisiyatifinin arzulanan hedefe ulaşmadığını da belirtti. Williams; sadece elit tabakadan entelektüellerin kendi aralarında yaptıkları görüşmelerin çok da bir şey değiştirmediğini aktardı.

Kardinal ayrıca dini okulların dinler arası diyalog ve toplum içi hoşgörüye çok önemli etkilerinin olduğuna değinerek sadece bu dini kurumların varlığını sürdürmesinin bile bir çok şeyin değişmesine yarayacağını söyledi.

Kaynak:
Bu haber toplam 1098 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri