Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İşte Hırka-i Şerif'in son hali

23.10.2009 13:40
Yanlış ütü nedeniyle bozulduğu ileri sürülen Hırka-ı Şerif'in tamiri konusuna devlet el attı, uzmanlar harıl harıl çalışıyor.
57 nesil boyunca korunan ancak hasar gördüğü için ilk kez Ramazan bayramında ziyarete açılmayan Hırka-ı Şerif için komisyon kuruldu.

Habertürk'e göre, İstanbul'a çağrılan 2 İtalyan, 1 İngiliz uzman rapor yazdı. 1 milyon TL'ye çıkacak onarım başladı.

Ütülendiği için hasar gördüğü öne sürülen Hırka-ı Şerif'in uzmanlarca incelendiği sırada çekilmiş fotoğrafları basına yansıdı. İddialar üzerine İstanbul İl Özel İdaresi Kültür ve Turizm Bakanlığı Restorasyon ve Konservasyon Merkez Laboratuvarı Bölge Müdürlüğü, Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü ile Topkapı Sarayı Kutsal Emanetler bölümü uzmanlarından oluşan komisyon Hırka-ı Şerif'i inceleme altına aldı. Kurtarma operasyonunun 3 aşamalı olacağı belirtiliyor.

İlk aşamada en pahalı bölüm olan konservasyon yani iyileştirme çalışmalarından oluşuyor. İkisi İtalyan biri İngiliz 3 ayrı uzman rapor hazırlayacak ve buna göre çalışmalara başlanacak. Projenin diğer iki aşaması olan Hırka-ı Şerif camii içindeki Hırka-ı Şerif'in saklandığı bölümün restorasyonu ve Hırka-ı Şerif'in saklanağı özel vitrinin yapılma giderleri karşılanacak. Hırka-ı Şerif'in önümüzdeki Ramazan ayına yetiştirileceği kaydedildi.

Çalışmalar sırasında Hırka-ı Şerif'in yanı sıra Hz. Hüseyin'e ait olduğu sanılan bir sandaletin de aralarında olduğu başka bazı kutsal emanetler de incelendi. Klimasız odada katlanarak saklandığı için yıprandığı belirlenen Hırka-ı Şerif'in bazı kısımlarında çürümeden kaynaklanan hasarlar oluştuğu tespit edildi.

Bu haber toplam 6956 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri