Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hisarcıklıoğlu tedbir alın dedi

08 Ekim 2008 / 13:23
Dünyayı hasta eden ekonomik kriz, Türkiye'yi ne kadar etkileyecek? TOBB Başkanı Rifat Hisarcıkloğlu açıkladı.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, küresel krizin ayak seslerinin Türkiye'den de duyulmaya başladığını söyleyerek, tedbirli olunmasını istedi.

NTV öğle arası haberlerinde soruları yanıtlayan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, dünyayı etkileyen ekonomik krizin Türkiye'den de hissedildiğini ancak etkilerinin 2001 yılındaki ekonomik kriz kadar olmayacağını savundu. İşte Hisarcıklıoğlu'nun açıklamaları;

Ekonomimiz geçmişe göre daha güçlü: 2001 krizini yaşamasaydık bugün daha kötü olurduk. Sayın Başbakan ekonomi ile ilgili, işin başında olduğunu zaten ifade ediyor. Burada esas olan zaten, krizin çok yakından takip edilmesiydi. Yaşanan krizde bulunulan yer dip mi bilinmiyor daha da dibi var mı o da bilinmiyor. Ancak herkes tedbirini alsın ve herşeye hazırlıklı olsun.

IMF ile acil anlaşma önerisi: Türkiye'nin bu noktada iki çabayı unutmaması gerekiyor. Bunlardan ilki IMF diğeri de AB...

IMF ile bir anlaşma yapılması uygun olur bu da özellikle dış piyasaya karşı bir güven oluşturulmuş olur.

Döviz borçunuz varsa dikkatli olun: Şimdi şirketlerin alacakları da döviz cinsildeyse o zaman etkilenme olmayacak. Ancak asıl problem borçlanma döciz ancak alacağın ise Türk lirası ise o zaman işler bir hayli zorlaşıyor. Krizi atlatmanın en kolayı da bu zaten. 28 milyar dolarlık bir borçlanma ve reel sektörün. İnşallah büyük bir kırılma olmaz ve zorlanılmaz. Ben öyle sanıyorum ki öyle bir felaket olmayacak çünkü borçlanma uzun vadeli.

Cari açığın kalitesi bozuldu: Krizin hem faydası oldu hem zararı oldu. Dünyada tüm hammedde girişlerinde bir fiyat düşüşü yaşandı. Bu cari açığı tabi etkileyecek. Biz cari açığının kalitesini konuşuyorduk. Bu dönemde sanırız cari açığın kalitesi bozulacak.

Özellikle Türk saneyicilerine tek tavsiyem var o da pazarı çeşitlendirmek lazım. Bizim ihracaatımızın yüzde 60 AB ve ABD. Eğer pazarı çeşitlendirirsek o zaman işte bu kriz bizim için fırsata dönecektir.

Kaynak:
Bu haber toplam 982 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri