Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hizbullah: İsrail'e karşı yenilgi çağı kapandı

17 Temmuz 2008 / 10:45
İsrail'in 2 yıl önce kaçırılan iki askerin cesetleri karşılığında serbest bıraktığı beş Lübnan'lı Beyrut'ta zafer kutlamalarıyla karşılandı.
İsrail'in 2 yıl önce kaçırılan iki askerin cesetleri karşılığında serbest bıraktığı beş Lübnan'lı Beyrut'ta zafer kutlamalarıyla karşılandı. Tutsakların iadesini sağlaması Nasrallah'ın zaferi olarak görülüyor

Serbest bırakılanları buluşan Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, İsrail karşısında artık yenilmeyeceklerini söyledi.

Hizbullah'ın savaşın bitmesinden sonra iki temel amacını hayata geçirdiğini söyleyen Nasrallah, bunların İsrail'in elindeki Lübnanlı esirlerin serbest bırakılması ve milli birlik hükümeti kurulması olduğunu belirtti.

Nasrallah, "Yenilgiler çağı kapandı, zaferler çağı başladı. Bu millet, bugün dostlarına ve düşmanlarına yenilmeyeceğini gösterdi" dedi.

Son 7 aydır ilk kez kamuoyu önüne çıkan Nasrallah, serbest bırakılan 5 Lübnanlı esiri teker teker öptü ve kucakladı.

Suikaste hedef olmasından endişe edildiği için kalabalığa gizli bir yerden seslenen Nasrallah'ın konuşması dev ekranlardan halka yansıtıldı.

1979 yılından bu yana İsrail'in elinde bulunan ve dün serbest bırakılan esirlerden Samir Kantar da konuşmasında, İsrail'e karşı mücadeleye devam sözü verdi.

Aralarında bir çocuğun da bulunduğu 3 İsraillinin öldürülmesinden sorumlu tutulan Kantar, 1979'da ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı.

Esir değişimine dayalı takas sonunda İsrail hapishanelerinde Hizbullah üyesi mahkum kalmamış oldu.

Hizbullah tutsakları, 2006 yılının haziran ayında örgütün sınırötesi baskınıyla kaçırılan iki İsrail askeri Eldad Regev and Ehud Goldwasser'ın cesetlerinin teslim edilmesi ardından iade edilmişti.

Bu askerlerin 2006'da sınırötesi bir operasyonla kaçırılmaları, İsrail'in Lübnan'ı işgalini tetiklemişti.

İsrail'in askerlerini kurtarmak gerekçesiyle Lübnan'a düzenlediği saldırılarda az bin 100 Lübnanlı, Hizbullah'ın İsrail'i hedef alan saldırılarında ise 160 İsrailli ölmüştü.

Kaynak: Ajanslar
Bu haber toplam 772 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri