Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Nasrallah: Kazanırsak Lübnan'ı silahlandıracağız

29.05.2009 23:34
Hizbullah lideri Nasrallah, "seçimlerde kazanırsak Lübnan ordusunu, ülkeyi ve topraklarını korumak için güçlü bir şekilde silahlandıracağız"
Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, 7 Haziran'da yapılacak olan seçimlerde iktidara gelirlerse, Lübnan ordusunu güçlendirmek ve ülkeyi korumak için gereken her türlü çalışmayı yapacaklarını söyledi.
Hizbullah lideri Nasrallah, Güney Lübnan'dan İsrail'in çıkarılması nedeniyle, Bekaa'da düzenlenen 9. Direniş ve Özgürlük Kutlaması'nda canlı olarak ekranlardan yayınlanan bir konuşma yaptı.

İsrail'in hakkında ölüm emri verdiği Nasrallah, gizli bir yerden yaptığı konuşmasında, Bekaa'nın Hizbullah'ın kurulmasında ve gelişmesinde ilk yerlerden biri olduğunu belirtti.

Nasrallah, Hizbullah'ın ilk kurulduğu yıllarda, ulusal uzlaşmadan hoşlanmadığını, 7 Haziran'da yapılacak olan seçimlere katılacak olan politik güçlerin, ulusal uzlaşmadan bahsetmelerine rağmen, Hizbullah'ın kurulduğu 1982 yılından bu yana hiçbir şekilde kendilerine yönelik sempati duyacak bir adım atılmadığını belirterek şunları söyledi:

"Bugün Hizbullah yeni bir mücadeleyle karşı karşıyadır. İsrail yönetimi uluslararası kamuoyunu da arkasına alarak, bize karşı yeni bir saldırı yöntemini izleyeceğini belirtmiştir. Bazıları Hizbullah'ın silahlarını teslim etmesini bazıları orduya vermesini istiyor. Onlar Hizbullah'ın hiçbir zaman zorla silahsızlandırılamayacağını bilmeliler. Biz seçimlerde kazanırsak Lübnan ordusunu ülkeyi ve topraklarını korumak için güçlü bir şekilde silahlandıracağız." Nasrallah, geçtiğimiz günlerde, Alman Der Spigel dergisinde yayınlanan bir haberde, eski Başbakan Refik Hariri'nin öldürülmesinden, Hizbullah'ın da rolünün bulunduğu iddialarını, İsrail'in bir oyunu olarak nitelendirerek bunun yalan olduğunu söyledi.

Hizbullah lideri Nasrallah, geçmişte yaşananlardan gereken dersleri çıkardıklarını ve 7 Haziran seçimlerinden sonra, ulusal birlik hükümeti istediklerini sözlerine ekledi.

Bu haber toplam 878 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri