Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hizbullah Sözünü Tuttu

16 Temmuz 2008 / 11:31
Hizbullah, Lübnan savaşına yol açan esirlerin cesetlerini bugün İsrail'e teslim etti.
İsrail kabinesi, Hizbullah' ile esir değişimi anlaşmasını onaylamasının ardından Hizbullah, onayın ''yenilginin resmi kabulü'' olduğunu açıkladı.

Hizbullah, 2006 yılında kaçırdığı iki İsrail askerinin cesetlerini iade etti.

İsrail yetkilileri, uzun süredir askerlerin hayatta olmadığı yönündeki beklentilerini dile getiriyorlardı

İsrail, bu iki askerini kurtarmak için iki yıl önce bu ay Lübnan'ı işgal etmiş ve 33 gün süren bir savaş yaşanmıştı.

Eldad Regev ve Ehud Goldwasser adlı askerler, Hizbullah'ın 2006 yılında düzenlediği sınırötesi bir harekatla kaçırılmıştı.

Askerlerin ölü mü sağ mı olduğu yönündeki spekülasyonlar da, bu sabah saatlerinde Hizbullah'a yakın bir televizyon kanalının ''askerlerin cesetlerinin bulunduğu söylenen tabutların görüntülerini'' yayınlaması ardından son buldu.

SIRA İSRAİL DE...

İsrail'in de, cesetlerin kaçırılan askerlere ait olduğunun DNA testleriyle saptanması ardından Lübnanlı beş tutsağı iade etmesi bekleniyor.

İade edilecek tutsaklar arasında Samir Kantar da bulunuyor.

Beş Lübnanlı, İsrail'de yattıkları hapishaneden çıkarıldı ve Uluslararası Kızılhaç Örgütü'nün denetiminde değişimin gerçekleşeceği Lübnan sınırındaki Roş Hanikra geçiş noktasına götürüldü.

Aralarında bir çocuğun da bulunduğu 3 kişinin öldürülmesinden sorumlu tutulan Kantar, 1979 yılından bu yana cezaevinde.

Hizbullah'ın Güney Lübnan komutanı Şeyh Nebil Kavuk, bugün yapılacak esir değişiminin, İsrail'in siyasi ve askeri direniş karşısında küçük düştüğünü gösterdiğini söyledi.

Bu arada Lübnan hükümeti esir değişimi nedeniyle bugünü ulusal tatil ilan etti.
Hükümet, "şehitlerin cenazelerinin iade edilecek olması ve İsrail cezaevlerindeki mahkumların özgürlüğe kavuşacak olmasını kutlamak için ulusal tatil ilan edildiğini" bildirdi.

ANLAŞMANIN İÇERİĞİ

Anlaşma gereğince İsrail, 2 askerinin karşılığında 5 Lübnanlı gerillayı serbest bırakacaktı.

İsrail-Lübnan sınırında yapılacak esir değişimine hazırlık amacıyla Mahir Kurani, Muhammed Surur, Hüseyin Süleyman ve Kadir Zeydan, 2006'daki Lübnan savaşından bu yana tutuldukları cezaevinden, 5'inci tutuklu Semir Kantar'ın bulunduğu cezaevine nakledilmişti.

Alman istihbarat yetkilisinin arabuluculuğunda yapılan anlaşma gereği İsrail, ayrıca ülkeye sızmak isterken öldürülen 200 kadar Arap'ın cesedini iade edecek.

İsrailli askerler Ehud Goldwasser ve Eldad Regev'in 12 Temmuz 2006'da Lübnan sınırında İsrail topraklarında kaçırılmaları, İsrail ordusunun Lübnan'da 34 gün süren askeri operasyonlarına yol açmış, çatışmalarda çoğu sivil 1200 Lübnanlı ile büyük bölümü asker 160 İsrailli ölmüştü.


Kaynak: Ajanslar

Bu haber toplam 990 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri